Ciasteczka świetnie pasują do herbaty :) Ten serwis w celu prawidłowego działania używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Szczegółowe informacje znajdziesz w polityce prywatności.

zamknij
Responsive layout
navigate_next
navigate_next
navigate_next

Istnieje 4 produktów.

Pokazano 1-4 z 4 pozycji

Active filters

Da Hong Pao

Da Hong Pao

Legendarny czarny Oolong z gór Wu Yi w Chinach.

Cena regularna 79,00 zł -50% Cena 39,50 zł
  • -50%
Milk Oolong

Milk Oolong

Herbata odmiany Oolong charakteryzująca się mlecznym posmakiem.

Cena 36,90 zł
Oolong

Oolong

Częściowo utleniona herbata o delikatnym smaku i wyjątkowym zapachu.

Cena 25,90 zł

Herbaty Oolong

Wśród wielu rodzajów herbat, warto zatrzymać się przy tej jednej – herbacie oolong. Określone pory zbioru liści, pięcioetapowy proces produkcji i miano „mordercy tłuszczu” – to wszystko czyni ją wyjątkowym okazem. A skąd pochodzi? Pierwsze sadzonki pojawiły się w południowo-wschodniej prowincji Chin – Fujian. Obecnie, dzięki żyznym glebom i sprzyjającemu klimatowi, najlepszej jakości herbatę oolong pozyskuje się z Tajwanu i Chin. Proces parzenia w przypadku tego naparu nie jest ściśle określony. Najlepszym sposobem dopasowania intensywności smaku będzie zalanie liści wodą o temperaturze ok. 90 stopni Celsjusza i zaparzenie herbaty między 2 a 4 minutami. Dużym ułatwieniem jest fakt, że herbata oolong lubi wyższe temperatury – liście najlepiej zalać wodą o temperaturze ok. 90 stopni Celsjusza. Na przestrzeni lat, zmieniał się nie tylko proces parzenia herbaty, ale także jej nazwy. Obecnie można spotkać się z wieloma określeniami tego naparu: ulung, wulong, a nawet Czarny Smok.

Wyjątkowy proces produkcji herbaty oolong

Jakkolwiek nazwać tę herbatę, najważniejszą kwestią jest jednak proces produkcji. To decydujący moment, w którym okazuje się jak finalnie będzie smakowała. Co ciekawe – metoda, którą stosuje się przy suszeniu liści oolong znacznie różni się od innych herbat. Choć wydawać się może, że najsmaczniejsze i najbogatsze w właściwości zdrowotne są młode liście herbat, w przypadku Czarnego Smoka najlepsze są jednak większe i starsze – nawet lekko podwiędnięte. Zerwane liście wkłada się do wiklinowych koszy, następnie potrząsa tak, aby ocierały się o brzegi pojemnika. Ma to na celu uszkodzenie nerwów, które przyczyniają się do uwalniania soków, co ma kluczowe znaczenie w procesie oksydacji. Charakterystyczną cechą herbaty oolong są skręcone liście, przez co mogą wydawać się mniejsze. Jednak to już jedna łyżeczka (5g) wystarcza, żeby poczuć doskonały aromat i kwiatowy posmak naparu. Po wysuszeniu, ciemne brzegi liści herbaty oolong przypominają wyglądem liście czarnej herbaty, natomiast środek wciąż zachowuje delikatny, zielony kolor.

Smak herbaty oolong

Herbata oolong dla wielu wciąż jest zagadką. Delektując się nią, można wyczuć wiele smaków, często skrajnych od siebie: trawiaste, orzechowe bądź kwiatowe nuty, często przeradzające się w karmelową słodycz. Podczas parzenia wyczuwalny jest delikatny orzechowy zapach.

Oolong – ciekawe właściwości

Nie bez powodu mówi się, że herbata jest nektarem świata. Większość herbat ma pozytywny wpływ na organizm, wiele z nich redukuje stres, a niektóre nawet zmniejszają ryzyko zachorowań. Herbata oolong niczym nie odstaje od innych, bardziej znanych rodzajów. Oolong wspomaga układ krwionośny, jest skarbnicą witamin i antyoksydantów, ale jej najważniejszymi właściwościami jest regulowanie flory bakteryjnej w jelicie grubym, dobroczynne działanie na problemy sercowe i wspomaganie walki z cukrzycą typu drugiego. Herbata oolong dostała miano mordercy tłuszczu – sprzyja poprawnemu metabolizmowi i poprawia trawienie.

Herbata oolong – cena

Cena herbaty waha się w przedziale między 16,95 a 79,00 zł za sto gram (ok. 20 filiżanek herbaty). Duży wpływ na cenę ma pochodzenie i dodatki znajdujące się w torebeczkach. W sklepach stacjonarnych i internetowym mamy 10 rodzajów Czarnego Smoka: począwszy od legendarnego czarnego oolonga, przez herbatę z dodatkami mango, cytryny, jaśminu, truskawki i wiele innych, aż po zestawy degustacyjne składające się z pięciu wybranych rodzajów herbat oolong.