Ciasteczka świetnie pasują do herbaty :) Ten serwis w celu prawidłowego działania używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Szczegółowe informacje znajdziesz w polityce prywatności.

zamknij
Responsive layout
navigate_next
navigate_next

Istnieje 12 produktów.

Pokazano 1-12 z 12 pozycji

Active filters

Brazylia Santos

Brazylia Santos

Brazylijska kawa do wszechstronnego zastosowania [1kg].

Cena regularna 79,00 zł -30% Cena 55,30 zł
 • -30%
Brazylia Santos

Brazylia Santos

Brazylijska kawa do wszechstronnego zastosowania [250g].

Cena regularna 25,90 zł -30% Cena 18,13 zł
 • -30%
Ethiopia Djimmah

Ethiopia Djimmah

Mocna afrykańska kawa o winnym aromacie [1kg].

Cena regularna 89,00 zł -30% Cena 62,30 zł
 • Wyprzedaż!
 • -30%
Ethiopia Djimmah

Ethiopia Djimmah

Mocna afrykańska kawa o winnym aromacie [250g].

Cena regularna 28,90 zł -30% Cena 20,23 zł
 • -30%
Kawa to dobry pomysł

Kawa to dobry pomysł

Kawa smakowa Miłość w Paryżu w kartoniku okazjonalnym (100g).

Cena regularna 20,00 zł -30% Cena 14,00 zł
 • -30%
 • Nowy
Kolumbia Medelin

Kolumbia Medelin

Kawa idealna do parzenia w ekspresach ciśnieniowych [1kg].

Cena regularna 89,00 zł -30% Cena 62,30 zł
 • Wyprzedaż!
 • -30%
Kolumbia Medelin

Kolumbia Medelin

Kawa idealna do parzenia w ekspresach ciśnieniowych [250g].

Cena regularna 28,90 zł -30% Cena 20,23 zł
 • -30%
Kopi Luwak

Kopi Luwak

Prawdziwa kawowa arystokracja (op. 50g).

Cena regularna 149,00 zł -30% Cena 104,30 zł
 • -30%
Royal Coffee

Royal Coffee

Kompozycja dwóch gatunków kaw - Robusty i Arabiki [250g].

Cena regularna 25,90 zł -30% Cena 18,13 zł
 • -30%
Royal Coffee

Royal Coffee

Kompozycja dwóch gatunków kaw - Robusty i Arabiki [1kg].

Cena regularna 79,00 zł -30% Cena 55,30 zł
 • Wyprzedaż!
 • -30%

Dlaczego dobra kawa – to przede wszystkim w ziarnach, a nie mielona?

Najważniejszym atutem, którym może pochwalić się kawa ziarnista do ekspresu, jest intensywny aromat. Zmielone ziarna tracą go dosyć szybko, dlatego przechowywać je zaleca się w całości, mieląc tylko dokładnie tyle, ile potrzebujemy na jeden raz. Dobra kawa ziarnista natychmiast po zmieleniu zawiera naprawdę dużo składników, działających korzystnie nie tylko na poziom energii, ale również na pamięć, skupienie, nastrój, a nawet na radzenie organizmu sobie z insuliną.

No i bez wątpliwości posiada tak głęboki i niepowtarzalny smak, że człowiek, który raz spróbował tego napoju ze świeżomielonych ziaren, już nie zechce spożywać go inaczej. Parzyć można na wielie sposobów, po turecku, cold brew, w kawiarce, prasie francuskiej lub powietrznej, syfonie, ekspresie, chemexie, dripie. Przy czym kawa do ekspresu będzie nieco inna, niż do syfonu, na przykład.

Dobra kawa ziarnista – jak wybrać?

Najistotniejsze czynniki, które uwzględniamy przy wyborze ziaren, to:

• Świeżość. Na opakowaniu warto sprawdzić datę wypalenia – dobra kawa ziarnista zwykle posiada takie oznaczenie, ponieważ najlepsze swoje właściwości wykaże w ciągu nie więcej niż dwóch lat po prażeniu.

• Gatunek. Najbardziej popularna wśród konsumentów jest Arabica, cechująca się delikatnym i kwaskowatym smakiem. Lecz sporo jest też zwolenników Robusty, w której dominuje gorzkowatość, a generalnie smak jest intensywniejszy. Najrzadszy gatunek to Liberica, która wedle części smakoszów w ogóle nie jest podobna do kawy, ale wedle nielicznych zwolenników to właśnie ona liczy się jako dobra kawa.

• Cena. Stworzenie jakościowego produktu kosztuje, a więc sam produkt też. Nie oczekujmy cudów, kawa do ekspresu w cenie kilkunastu złotych za kilogram nie może być dobra. Może nadawać się do pobudzenia organizmu po śnie, ale nie do rozkoszy smakowej.

• Pochodzenie. Specjaliści uznają za najlepsze kawy z Brazylii oraz Kostaryki dzięki specyficznym warunkom klimatycznym. Ale tak naprawdę – co kto lubi, jest wielu fanów gatuków etiopskich, kenijskich, jamajskich, nowogwinejskich itd.

Swojego ideału czasami można szukać przez dłuższy czas, ale jest on tego warty. Być może spróbujesz dziesiątki różnych kaw, zanim znajdziesz tę jedyną, którą polubisz na całe życie.

Jaka kawa do ekspresu?

W ekspresie tak naprawdę da się zaparzyć każdy gatunek, ale są niuanse, na przykład, niektóre kawy będą zalecane dla tak zwanych alternatywnych metod parzenia, a na inne można byłoby przyczepić metkę z napisem „dobra kawa do ekspresu”.

Określimy, na co w tej kwestii należy zwrócić uwagę:

1. Stopień palenia. Kawa ziarnista do ekspresu ciśnieniowego może być palona zarówno średnio, jak i ciemno czy nawet bardzo mocno. Natomiast do parzenia w różnego rodzaju naczyniach – raczej jaśniejsza, od średniej po jasną.

2. Stopień mielenia. Do cold brew i french pressa – grube mielenie; do syfonu – średnie; do drippera, chemexa lub aeropressa – o wielkości kryształku drobnej soli morskiej; do kawiarki – drobno; do tygielka – bardzo drobno. A jaka kawa do ekspresu ciśnieniowego? – Zmielona bardzo drobno, bo właśnie dlatego woda, próbująca przebić się przez „tabletkę” kawową, musi naprawdę mocno na nią cisnąć i w ten sposób wydobywa z niej najwięcej substancji, które nam tak smakują i orzeźwiają nas.

3. Rodzaj napoju kawowego, który chcemy przygotować. Do „czystych” kaw nadają się wszystkie stopnie mielenia i palenia. A do kawy mlecznej bardziej zalecane są te mocno palone i z domieszkiem robusty, ponieważ ich bardziej intensywny smak nie będzie tak mocno niwelowany przez mleko, jak to dzieje się w przypadku jaśniejszych ziaren.

Wybierając kawę, pamiętaj również o tym, że dobra kawa nie koniecznie jest szeroko znana. Natomiast koniecznie jej opakowanie przedstawia informację o regionie pochodzenia oraz procentowym udziale gatunków.

Życzymy miłych zakupów i przyjemnych przerw kawowych!