Ciasteczka świetnie pasują do herbaty :) Ten serwis w celu prawidłowego działania używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Szczegółowe informacje znajdziesz w polityce prywatności.

zamknij
Responsive layout
navigate_next
navigate_next

Istnieje 6 produktów.

Pokazano 1-6 z 6 pozycji

Active filters

Puszka Japan

Puszka Japan

Metalowy pojemnik do herbaty 100g.

Cena 26,90 zł

Puszki i pojemniki na kawę i herbatę

Zarówno ziarna kawy, jak i herbaciany susz są bardzo wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych, takich jak światło, wilgoć, zbyt wysoka lub niska temperatura czy mocne zapachy. Niewłaściwie przechowywana kawa lub herbata ulega procesowi utlenienia, wysusza się lub przedziwnie – nasiąka wilgocią i pleśnieje. Dlatego tak ważne jest, by do przechowywania tych cennych i bogatych w różnorodne właściwości dóbr wybierać odpowiednie puszki lub pojemniki. Tylko w ten sposób można zachować wyjątkowy smak i aromat ulubionej kawy czy też właściwości prozdrowotne naparu z wybranej herbaty.

Nie bez powodu w herbaciarniach lub sklepach z kawą susz i ziarna przechowywane są zazwyczaj w dużych, szczelnych i nieprzepuszczających światła pojemnikach – najczęściej są to słoje lub puszki. Profesjonaliści wiedzą, że sposób przechowywania ma kluczowe znaczenie dla wartości produktów. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku herbat czy kaw produkowanych masowo. Zwykłe sklepy sprzedają herbatę pakowaną w tekturowe pudełka. Podobnie rzecz ma się z kawą. Nie pozostaje to bez negatywnego wpływu na właściwości przechowywanej kawy lub herbaty. Dlaczego?

Słoje, puszki a może ceramiczne pojemniki?

Kartonowe pudełka lub papierowe torebki, w których przechowujemy zakupioną w sklepie kawę czy herbatę bardzo negatywnie wpływają na jakość tych produktów. Przede wszystkim tego rodzaju pojemniki charakteryzują się bardzo niską szczelnością. Trzymana w nich kawa lub herbata z czasem traci smak i przesiąka nieciekawym, tekturowym zapachem. Do przechowywania kawy lub herbaty najlepiej jest wybierać czyste, bezzapachowe i szczelne metalowe puszki z podwójnym wieczkiem, które dodatkowo zabezpiecza wnętrze przed działaniem tlenu lub przed nieproszonymi zapachami z zewnątrz. Innym dobrym pojemnikiem na kawę czy herbatę jest ceramiczny lub szklany słoik z uszczelką pod wieczkiem. Należy jednak pamiętać, że słoik taki musi być wykonany z przyciemnianego szkła – inaczej znajdujące się w nim ziarna lub susz narażone będą na negatywne działanie promieni słonecznych.

Ciekawy przypadek herbaty pu-erh

Jeśli chodzi o kwestie przechowywania, herbata czerwona, nazywana również herbatą pu-erh, jest wyjątkiem, który potwierdza regułę. Otóż pojemniki na herbatę czerwoną wręcz powinny przepuszczać powietrze. Wszystko dlatego, że pu-erh to odmiana herbaty długo dojrzewającej. Jest jak wino – im dłużej podlega procesowi utleniania, tym więcej nabiera właściwości smakowych. A zatem pu-erh może spokojnie „leżakować” w niezbyt szczelnych pojemnikach. Należy jedynie zadbać o to, by była odizolowana od intensywnych zapachów.

Z dala od kuchni

Pozostaje jeszcze pytanie: gdzie najlepiej trzymać puszki z kawą lub herbatą? Większość z nas tego typu przedmioty trzyma „pod ręką”, tam, gdzie najczęściej się ich używa, a więc w kuchni. Nie jest to jednak dobry pomysł. Kuchnia to miejsce, w którym mieszają się najróżniejsze zapachy, w dodatku podczas gotowania panują w niej wysokie temperatury, a w powietrzu unosi się para, która sprawia, że całe pomieszczenie charakteryzuje specyficzna wilgoć. Wszystkie te czynniki nie sprzyjają tak delikatnym i wrażliwym na warunki zewnętrzne produktom, jak kawa czy herbata. Puszki i słoiki z ziarnami lub suszem zdecydowanie warto przechowywać w suchym, ciemnym i chłodnym pomieszczeniu.