Ciasteczka świetnie pasują do herbaty :) Ten serwis w celu prawidłowego działania używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Szczegółowe informacje znajdziesz w polityce prywatności.

zamknij
Responsive layout
navigate_next
navigate_next

Istnieje 17 produktów.

Pokazano 1-17 z 17 pozycji

Active filters

Brazylia Bourbon

Brazylia Bourbon

Łagodna Arabika z Brazylii.

Cena regularna 19,90 zł -30% Cena 13,93 zł
 • -30%
Brazylia Santos

Brazylia Santos

Kawa do wszechstronnego zastosowania.

Cena regularna 14,90 zł -30% Cena 10,43 zł
 • -30%
Gwatemala Maragogype

Gwatemala Maragogype

Kawa o dużych ziarnach o pikantnym, złożonym aromacie.

Cena regularna 27,90 zł -30% Cena 19,53 zł
 • -30%
Jamaica Blue Mountain

Jamaica Blue Mountain

Najwyższej jakości kawa - dla wielu wzorzec do naśladowania.

Cena regularna 99,90 zł -30% Cena 69,93 zł
 • -30%
Kenya AA

Kenya AA

Wysokiej jakości Arabica z Kenii.

Cena regularna 27,90 zł -30% Cena 19,53 zł
 • -30%
Kolumbia Espresso

Kolumbia Espresso

Mocno wypalone znakomite espresso.

Cena regularna 16,90 zł -30% Cena 11,83 zł
 • -30%
Kolumbia Medelin

Kolumbia Medelin

Kawa idealna do parzenia w ekspresach ciśnieniowych.

Cena regularna 16,90 zł -30% Cena 11,83 zł
 • -30%
Kongo Kivu

Kongo Kivu

Mocna, kwaskowata, intensywna kawa z Kongo.

Cena regularna 19,90 zł -30% Cena 13,93 zł
 • -30%
Kopi Luwak

Kopi Luwak

Prawdziwa kawowa arystokracja (op. 50g).

Cena regularna 149,00 zł -30% Cena 104,30 zł
 • -30%
Kostaryka Tarazzu

Kostaryka Tarazzu

Wysokiej jakości Arabica z Kostaryki.

Cena regularna 19,90 zł -30% Cena 13,93 zł
 • -30%
Kuba Serrano Superior

Kuba Serrano Superior

Kawa o złożonym aromacie, przetwarzana na mokro.

Cena regularna 27,90 zł -30% Cena 19,53 zł
 • -30%
Meksyk organic

Meksyk organic

Aromatyczna meksykańska kawa o wyjątkowym smaku.

Cena regularna 19,90 zł -30% Cena 13,93 zł
 • -30%
Nicaragua Maragogype

Nicaragua Maragogype

Delikatna kawa o dużych ziarnach.

Cena regularna 27,90 zł -30% Cena 19,53 zł
 • -30%
Royal Coffee

Royal Coffee

Autorska mieszanka ziaren Robusty i Arabiki.

Cena regularna 11,90 zł -30% Cena 8,33 zł
 • -30%
Rwanda

Rwanda

Wyrazisty smak i owocowe nuty unikalnej kawy z Rwandy.

Cena regularna 27,90 zł -30% Cena 19,53 zł
 • -30%
Tanzania North

Tanzania North

Mocna i wyrazista Arabica z Tanzanii.

Cena regularna 19,90 zł -30% Cena 13,93 zł
 • -30%

Kawa ziarnista

Przypłynęła do nas w XVII wieku, prosto znad Morza Czarnego. Jednym z jej pierwszych polskich fanów był król Jan III Sobieski. Od tamtego czasu kawa ziarnista nieprzerwanie robi nad Wisłą zawrotną karierę. Obecnie W Polsce jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne kawiarnie prześcigające się w coraz to nowszych sposobach mielenia i parzenia ziaren kawowca. Jednocześnie dobra kawa ziarnista nigdy nie była lepiej dostępna niż teraz. Właściwie każdy z nas może zabawić się w domu w baristę i do woli próbować kolejnych gatunków oraz odmian tego wspaniałego czarnego napoju.

A jest czego próbować. Plantacje kawy istnieją w bardzo wielu krajach i są ulokowane na aż czterech kontynentach: w obu Amerykach, Azji i Afryce. Każde miejsce uprawy kawowca charakteryzuje się nieco innym klimatem, rodzajem gleby, stopniem nasłonecznienia i ukształtowaniem terenu, co ma ogromny wpływ na aromat, smak i działanie naparu z konkretnych zmielonych ziaren. Czym zatem cechuje się najlepsza kawa ziarnista, czym kierować się podczas wyboru właściwej dla siebie odmiany i wreszcie – dlaczego kawa w ziarnach jest lepsza od tej zmielonej lub ekspresowej?

Arabica, czyli królowa jest tylko jedna

Przyjmuje się, że na całym świecie istnieje ponad 500 gatunków krzewów kawowca. Większość ziaren znajdujących się w sprzedaży pochodzi jednak z trzech konkretnych gatunków. Pierwszy z nich to Coffea arabica (Arabika), drugi – Coffea canephora (Robusta), a trzeci, najmniej popularny z całej trójki, Coffea liberica (Liberika). Znawcy twierdzą, że najlepsza kawa ziarnista to arabika. Jest to gatunek zdecydowanie najbardziej szlachetny, dający niezwykle aromatyczny i pełen subtelnego smaku napar, o niskiej kwaskowości i stosunkowo niewielkiej zawartości kofeiny. Arabika swoją nazwę zawdzięcza miejscu pochodzenia. Początkowo uprawiana była bowiem jedynie w północnej Arabii. Ma bardzo charakterystyczne ziarna: podłużne, nieco płaskie, z ulokowaną po jednej stronie rysą w kształcie litery s. Za nieco mniej szlachetną odmianę kawy uważa się robustę. Jej uprawa jest dużo mniej wymagająca niż uprawa arabiki. Mimo to robusta to wciąż niezwykle doceniana kawa ziarnista. Parzony z jej zmielonych ziaren napar ma bardzo mocny smak. Charakteryzuje się również znacznie silniejszym działaniem niż arabika. Zawdzięcza to niemal dwukrotnie większej zawartości kofeiny. Ciekawostką jest, że espresso z robusty ma zazwyczaj grubą warstwę pianki. Trzecim, najrzadszym okazem z całej wielkiej trójki jest liberka. Jak sama nazwa wskazuje, ta kawa ziarnista pochodzi z Liberii, obecnie jednak uprawiana i produkowana jest w Malezji. Przyrządzany z niej napar ma dość intensywny, ciężki, ziemisty smak, który jednak przypada do gustu niektórym smakoszom kawy. Warto wspomnieć, że oprócz tych trzech najpopularniejszych rodzajów, najczęściej produkuje się kawy, które są mieszankami różnych gatunków. Odpowiednie proporcje w takich mieszankach niejednokrotnie pozwalają uzyskać kawę o naprawdę unikalnym smaku i aromacie.

Stopień wypalenia a smak i aromat kawy

Kawy ziarniste charakteryzują się również różnym stopniem wypalenia. Jest to jeden z głównych czynników warunkujących barwę, smak i aromat danej kawy. I tak palenie jasne daje kawę o delikatnym smaku i bardzo lekkiej kwaskowości, w wyniku palenia średniego otrzymujemy napar, w którym kwaskowość i gorycz wyczuwane są niemal na równi, natomiast palenie ciemne daje już kawę o bardzo głębokim smaku i wyraźnej goryczy. Warto pokusić się o spróbowanie kawy świeżo palonej. Można ją kupić na miejscu, w specjalnych palarniach kawy. Nie jest to tania przyjemność, ale zdecydowanie warta swojej ceny. Świeżo palona i mielona kawa daje napar o trudnym do zapomnienia smaku.

Kawa ziarnista – przewaga nad kawą mielona, sposoby przechowywania

Jeśli naprawdę cenisz sobie chwile spędzone nad filiżanką wspaniałej, aromatycznej kawy, wybór powinien być dla ciebie oczywisty. Tylko kawa ziarnista, zmielona tuż przed zaparzeniem, pozwoli ci cieszyć się pełnym smakiem tego fantastycznego ciemnego płynu. Dostępna w sklepach kawa zmielona ma to do siebie, że dość szybko wietrzeje i nabiera wilgoci, przez co traci swoje cenne właściwości smakowe i aromatyczne. O wiele lepiej zainwestować w dobrej jakości kawę w ziarnach oraz poręczny domowy młynek i samemu mielić sobie kolejne porcje kawy, najlepiej tuż przed parzeniem. Oczywiście na rynku dostępna jest również kawa ziarnista do ekspresu. Większość ekspresów ma wbudowany specjalny młynek, który bez problemu radzi sobie z nawet najtwardszymi ziarnami kawowca. A gdy już zainwestujemy w dobrą kawę ziarnistą, powinniśmy zadbać o jak najlepsze ich przechowywanie. Do tego celu warto zakupić specjalne szczelne puszki, najlepiej z podwójnym wieczkiem, lub słoiki wykonane z ciemnego, nieprzepuszczającego promieni słonecznych szkła. Takie pojemniki z kawą dobrze jest przechowywać w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu, wówczas będziemy mieć pewność, że nasza najlepsza kawa w ziarnach długo zachowa swój wyjątkowy smak i zapach.