Istnieje 2 produktów.
Active filters
Wyjątkowa i mało znana w Europie herbata żółta.
Herbata żółta pochodząca z Chin z prowincji Anhui
Herbata żółta to zdecydowanie najrzadsza, a na pewno najmniej znana – przynajmniej w Europie – odmiana herbaty. Często zresztą myli się ją z herbatą zieloną lub białą. Niesłusznie, stanowi bowiem zupełnie odrębną całość. Produkowana jest według wyjątkowej, starej receptury, ma delikatny, słomkowy kolor i kontrastujący z nim intensywny, orzeźwiający, z czasem przechodzący w lekką słodycz smak. Pochodzi z Chin, gdzie nazywana jest „herbatą cesarską”. Wiąże się z tym zresztą pewna legenda. Herbata żółta posiada też liczne właściwości prozdrowotne, detoksykuje organizm, orzeźwia i pomaga opóźniać procesy starzenia. Z pewnością warto włączyć ją do codziennego menu.
Według źródeł żółta herbata zaczęła być produkowana w prowincji Anhui, w XVII wieku, za czasów dynastii Qing. Jak głosi legenda, początkowo zarezerwowana była zresztą wyłącznie dla cesarskiej rodziny, a wręcz jedynie dla samego cesarza. Każda osoba spoza dworu, która odważyła się spróbować tego „cesarskiego przysmaku”, miała rzekomo być skazywana na śmierć. Wierzono bowiem, że słomkowy napar przynosił długowieczność, a nawet nieśmiertelność. Niestety, oryginalna receptura produkcji suszu i przygotowania samej herbaty z czasem zaginęła. Spróbowano ją odtworzyć dopiero w latach 80. XX wieku. I w tej właśnie wersji herbata żółta jest nam znana dziś. Produkuje się ją w procesie lekkiej fermentacji pod przykryciem – zebrane listki herbaty podgrzewa się, a następnie zawija ciasno w specjalny papier lub tkaninę. Pod takim przykryciem herbata żółknie i nabiera wyjątkowych właściwości, a także specyficznego smaku i koloru. Cały proces powtarza się wielokrotnie – nawet przez 2-3 dni. Technika ta nazywa się menhuang.
Napar z żółtej herbaty czasami trudno odróżnić od tego przygotowanego z herbaty zielonej lub białej. Susz produkowany w procesie menhuang zdecydowanie wyróżnia się jednak co najmniej jedną cechą – niemal nie zawiera kofeiny. Z tego tez powodu żółta herbata w ogóle nie obciąża żołądka, a co za tym idzie jej piecie jest polecane osobom z problemami trawiennymi. Ponadto napar ten znany jest z właściwości oczyszczających. Wiąże toksyny i pomaga odprowadzać je z organizmu. Ze względu na sporą zawartość przeciwutleniaczy żółta herbata ma też właściwości przeciwstarzeniowe. Licznym flawonoidom z kolei zawdzięcza działanie antynowotworowe. Podobno jest szczególnie skuteczna w profilaktyce raka żołądka, jelita grubego i prostaty. Po napar z żółtawych listków herbaty powinny także sięgnąć osoby zmagające się z chorobami serca i układu krążenia. Napój ten bowiem rozrzedza krew, obniża zawartość cholesterolu we krwi, normalizuje ciśnienie i pomaga zapobiegać udarowi mózgu. Nie należy zapominać również o tym, że żółta herbata najzwyczajniej w świecie przyjemnie orzeźwia i przywraca siły witalne.
Herbata żółta nie jest zbyt wymagająca pod względem parzenia. Kluczowy czynnik stanowi oczywiście temperatura wody – nie powinna być mniejsza niż 70°C i większa niż 80°C. Łyżeczkę suszu należy zalać odpowiednio przestudzoną wodą i zaparzać przez maksymalnie 3 minuty. Uwaga: herbaty tej lepiej nie parzyć pod przykryciem – wówczas bowiem może stracić cześć swoich walorów smakowych i zapachowych. Co istotne, ze względu na znikomą zawartość kofeiny, żółta herbata idealnie sprawdza się w roli wieczornego napoju pitego tuż przed snem.
Jest to jedna z najmniej popularnych herbat dostępnych w Europie.
Posiada intensywny orzeźwiający smak chwilami przechodzący w lekką słodycz.
W naszym sklepie "Czas na herbatę" mają Państwo dostęp do tego produktu.
W obecnym momencie oferujemy jeden gatunek takiej herbaty.
Prawie nie posiada kofeiny w wyniku czego nie obciążą żołądka, posiada także wspomagające działanie przeciwnowotworowe.