Podziel się z innymi!

Dla Japończyków to poparta wielowiekową tradycją ceremonia. Smakosze gorących napojów parzenie herbaty traktują z kolei w kategoriach prawdziwej sztuki. Jednym z powodów, dla których przygotowywanie aromatycznych naparów na bazie listków kamelii uważa się za wyzwanie, jest konieczność doboru odpowiedniej temperatury do rodzaju i gatunku konkretnej herbaty. Dziś dzielimy się z Wami tą tajemną wiedzą i poruszamy temat optymalnej temperatury parzenia różnych herbat.

Dlaczego temperatura wody do parzenia herbaty jest tak istotna?

Krótko mówiąc: źle dobrana temperatura parzenia herbaty potrafi zniszczyć smak, aromat i właściwości nawet najdroższego i najbardziej szlachetnego suszu. Właściwie im delikatniejsza i bardziej wyrafinowana herbata, tym większą uwagę powinniśmy zwracać na temperaturę wody, jaką ją zalewamy. To zresztą nie tylko kwestia naszych doznań zmysłowych. Zbyt gorąca woda osłabia również niektóre zbawienne dla zdrowia i urody składniki herbaty, jak na przykład przeciwutleniacze.

I choć w tej kwestii dobrze jest trzymać się ogólnych zasad, warto również pamiętać, że parzenie herbaty powinno sprawiać nam przede wszystkim frajdę. Zachęcamy więc, by w określonych ramach eksperymentować z temperaturą wody i w ten sposób szukać ciekawych dla siebie kompozycji smakowych i zapachowych. W końcu każde zaparzenie otwiera zupełnie nową herbacianą historię.

Wysoka temperatura parzenia herbaty czarnej, czerwonej i suszu Rooibos

Herbata czarna jest dość odporna na wysokie temperatury. Wszelkie jej odmiany, w tym np. Darjeeling, należy parzyć w wodzie o temperaturze 95-96°C. To niemal wrzątek, woda dopiero co zagotowana, ale już niegotująca się. Podobne warunki odpowiadają również herbacie czerwonej, nazywanej Pu-erh, a także naparowi z czerwonokrzewu (Rooibos) lub miodokrzewu (Honeybush).

Temperatura wody do zielonej herbaty

Zielona herbata jest bodaj tą najbardziej wymagającą pod względem doboru odpowiedniej temperatury wody. Dzieje się tak ze względu na jej subtelny smak, a także na fakt, że jest ona niezwykle bogata w odmładzające i antynowotworowe polifenole. Nie bez znaczenia jest również to, że odmian zielonej herbaty jest cała masa. Niemal każda z nich ma własne wymagania związane ze sposobem parzenia. Generalna zasada jest taka, że im wyższa jakość zielonego suszu, tym niższa powinna być temperatura parzenia herbaty. Rozpiętość jest spora – najdelikatniejsze susze zalewa się już wodą
o temperaturze 60°C, górna granica to 85°C.

Spójrzmy na temperatury parzenia herbaty japońskiej. Jej najpopularniejsze odmiany to Sencha i  Bancha

To delikatna zielona herbata. Do jej parzenia należy używać wody o temperaturze 65-80°C. Co ciekawe, w kolejnych parzeniach możemy stopniowo podwyższać temperaturę wody (np. w 1. parzeniu – 70°C, w 2. – 80°C, w 3. – 85°C).

To zdecydowanie najczęściej spotykana w sklepach zielona herbata. Pochodzi z tych samych krzewów co listki senchy, ale z dużo późniejszych zbiorów. Temperatura parzenia tej herbaty to najczęściej
75-85°C.

Parzenie herbaty białej

Pomimo swojego subtelnego smaku herbata biała nie jest zbyt wymagająca, jeśli chodzi o sposób parzenia. Temperatura wody do parzenia herbaty białej powinna oscylować między 80°C a 95%. To drugie to już niemal wrzątek. Wystarczy więc odczekać od 2 do 5 minut po zagotowaniu się wody i już można spokojnie zalewać listki. Herbatę białą parzymy ok. 2-5 minut.

Jak parzyć herbatę Oolong?

Tutaj również należy celować w dość wysoką temperaturę, bo aż 85-90°C. Podobnie jak herbata biała, Oolong, zwana również turkusową, powinna być zalewana niemal wrzątkiem.

Jak odmierzać temperaturę wody?

Sposobów jest kilka. Ten najbardziej oczywisty zakłada użycie specjalnego termometru. Obecnie na rynku dostępne są zarówno szklane bezrtęciowe, jak i elektroniczne. Spotkać można również czajniczki z wbudowanym termometrem.

Co jednak, gdy nie dysponujemy takimi gadżetami? Skąd mamy wówczas wiedzieć, że temperatura wody do parzenia herbaty jest dokładnie taka, o jaką nam chodzi? Tu z pomocą przychodzą nam dwa popularne sposoby.

  1. Pozostawienie wody do ostygnięcia. W myśl idei, że w ciągu każdej kolejnej minuty temperatura płynu obniża się o kilka stopni.

Litr wody stygnie w następującym tempie:

  • 2 minuty – 90°C
  • 4 minuty – 85°C
  • 6 minut – 80°C
  • 8 minut – 75°C
  • 9 minut – 70°C
  1. Przelewanie wody z naczynia do naczynia

Można spokojnie przyjąć, że każde przelanie wody do nowego naczynia powoduje utratę ciepła rzędu 4-5°C.

Dlaczego temperatura parzenia herbaty ma tak duże znaczenie?

Temperatura istotnie wpływa na smak, zapach i właściwości prozdrowotne naparu. Każdy rodzaj, gatunek czy odmiana herbaty ma pod tym kątem nieco inne wymagania.

Najczęstsze pytania

Jaka powinna być temperatura parzenia herbaty czarnej?

Wszelkie odmiany herbaty czarnej, podobnie jak herbatę czerwoną i Rooibos, można zalewać niemal wrzątkiem.

Jak jest idealna temperatura wody do zielonej herbaty?

Wszystko zależy od odmiany herbaty, optymalna temperatura waha się od 60°C do 85°C.

Jak sprawdzać temperaturę wody do parzenia herbaty?

Można do tego użyć specjalnych termometrów lub odpowiednio długo odczekać albo przelewać wodę z naczynia do naczynia.

Przeczytaj również o:

21 lat Czas na Herbatę

Świętuj razem z nami nasze 21 urodziny!

22 urodziny

Świętuj z nami!

Blue Butterfly Pea

Niebieski kwiat dający napar o wyjątkowej barwie.