Podziel się z innymi!

Herbata Earl Grey. Co to dokładnie jest?

Ten gatunek herbaty wyróżnia się niesamowitym smakiem i aromatem, który zawdzięcza olejkowi eterycznemu z bergamotki. Earl Grey to pierwsza na świecie herbata aromatyzowana. W zależności od gatunku, regionu pochodzenia oraz sposobu obróbki liści herbacianych, jej właściwości mogą się nieco różnić.

Czym właściwie jest bergamotka? To rodzaj pomarańczy o charakterystycznym, mocnym i wyjątkowo urzekającym zapachu. To właśnie olejek eteryczny z bergamotki nadaje herbacie Earl Grey głęboki smak z delikatną cytrusową nutką.

 

Herbata Earl Grey – sposób uprawy i produkcji

Prawdopodobnie herbata Earl Grey pojawiła się w Europie w związku z potrzebą zabezpieczenia herbaty podczas długiego transportu statkiem z Chin. Podczas podróży liście herbaty zabezpieczano olejkiem z bergamotki, aby uchronić je przed działaniem wilgoci i nasiąkaniem nieprzyjemnego zapachu ryb. Dzięki temu herbata zachowywała swoje walory smakowe i przyjemny aromat, stając się coraz popularniejszym trunkiem na europejskich stołach.

Obecnie liście herbaciane do produkcji Earl Grey’a uprawiane są m.in. w Indiach i Sri Lance. Można spotkać je zarówno w formie herbaty zielonej Earl Grey i herbaty czarnej. Istotny jest fakt, że liście są aromatyzowane olejkiem z bergamotki, który nadaje całości delikatnego cytrusowego posmaku. Bergamotka jest uprawiana m.in. we Włoszech, choć krajem pochodzenia tej rośliny są prawdopodobnie Indie. Olejek eteryczny jest wytwarzany ze skóry, liści i kwiatów tego niewielkiego cytrusa.

 

Jakie są właściwości Earl Grey?

Herbata Earl Grey posiada wiele właściwości zdrowotnych, dlatego też regularne picie tego naparu jest dobrym środkiem profilaktycznym przed schorzeniami. Nie wspominając o tym, że chwila relaksu przy filiżance herbaty pomaga się odprężyć i zresetować po ciężkiej pracy.

Jak związki zawarte w Earl Grey wpływają na zdrowie?

  • Poprawiają trawienie – napar łagodzi niestrawność, pomaga zwalczyć problemy żołądkowe i sprzyja w leczeniu chorób układu trawiennego.
  • Zwalczają infekcję jamy ustnej – wysoka zawartość katechiny (silny przeciwutleniacz) w herbacie Earl Grey pomaga zwalczać infekcje, łagodząc je i zapobiegając ich zaostrzeniu,
  • Dodają energii – zawartość kofeiny poprawia koncentrację, dodaje energii i zmniejsza senność,
  • Działają uspokajająco – olejek z bergamotki działa relaksująco na organizm,
  • Poprawiają odporność – olejek eteryczny z bergamotki to cenne źródło witaminy C, która chroni organizm przed przeziębieniem, poprawia pracę układu krążenia i zwalcza wolne rodniki,
  • Chronią przed nowotworami – katechina zawarta w Earl Grey zwalcza wolne rodniki, a zatem przeciwdziała starzeniu się komórek, co czyni ją dobrym środkiem profilaktycznym przed wystąpieniem nowotworu.