Podziel się z innymi!

Jakie urządzenie wybrać, by cieszyć się aromatyczną, esencjonalną kawą w domowych warunkach?

Młynek do kawy – na co zwracać uwagę?

Młynek młynkowi nierówny. Na rynku dostępne są młynki ręczne i automatyczne, ostrzowe i żarnowe, te ostatnie z kolei mogą być ceramiczne lub stalowe. Wybór wydaje się przytłaczający, ale to tylko pozory.

Aby wybrać idealny młynek do kawy, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, a także zdefiniować własne potrzeby. Kupujemy gadżet tylko dla siebie czy może dla dużej rodziny lub do pracy, gdzie będzie z niego korzystać więcej osób? Czy szukamy lekkiego młynka, który łatwo zapakujemy do walizki i zabierzemy ze sobą w podróż? Jak często pijemy kawę i jak bardzo zwracamy uwagę na niuanse związane z jej smakiem i aromatem?

Poza tym wszystkim, wybierając młynek do kawy, powinniśmy wziąć pod uwagę również takie parametry, jak wielkość samego urządzenia, a także pojemność zbiornika na zmieloną kawę, moc (jeśli decydujemy się na urządzenie elektryczne), rodzaj noża lub żaren oraz możliwość regulacji stopnia zmielenia kawy. To podstawy. Dodatkowo możemy zwrócić uwagę również na aspekty estetyczne i praktyczne, takie jak design lub to, czy wyposażone jest w przezroczystą pokrywkę (łatwiej kontrolować stopień zmielenia ziaren), systemy zabezpieczeń (np. chroniących przed niepoprawnym zamknięciem pokrywy) lub antypoślizgowy spód, dzięki któremu urządzenie będzie stabilne podczas pracy.

Młynek do kawy ręczny – dla kogo?

To idealny wybór dla wszystkich początkujących baristów-amatorów oraz dla osób, które często podróżują i chcą skompletować swój zestaw do parzenia kawy, tak by móc delektować się samodzielnie zaparzonym napojem w dowolnym miejscu. Warto pamiętać, że ręczny młynek do kawy ma dość mały pojemnik na ziarna, a co za tym idzie, zmielona w nim kawa wystarcza na zaledwie ok. 2-3 parzenia. Taki młynek dobrze sprawdzi się więc jako gadżet dla jednej lub dwóch osób. Plusem jest na pewno cicha praca urządzenia oraz możliwość samodzielnej kontroli stopnia zmielenia kawy. Minusy? Oprócz niewielkiej pojemności również czasochłonność. Jeśli jednak lubimy analogowe, poranne rytuały, ten rodzaj urządzenia będzie dla nas jak znalazł! Pamiętajmy tylko o tym, by wybrać urządzenie z jak najdłuższą rączką – to zapewni nam większą wygodę podczas mielenia.

Młynek do kawy elektryczny – nożowy

Młynki elektryczne z ostrzami zamiast żaren to bardzo popularny wybór wśród początkujących kawoszy, a także wśród osób, które nie przywiązują aż tak dużej wagi do kawowych detali. Zamontowane w młynku nożyki zamiast mielić, tną ziarna kawowca na małe kawałeczki. Plusem takiego urządzenia jest wygoda użycia oraz wszechstronność – za jego pomocą „zmielimy” nie tylko ziarno kawy, ale również np. przyprawy, nasiona czy orzechy. Doświadczony kawosz wyczuje jednak negatywny wpływ takiej metody mielenia na smak i aromat napoju. Cięcie ziaren powoduje powstanie gorzkiego pyłu, dodatkowo pracujące ostrza nagrzewają się, a oddziałując na kawę wysoką temperaturą, odbierają jej nieco aromatu.

Młynek do kawy elektryczny – żarnowy

Młynek żarnowy powszechnie uważany jest za lepszy i bardziej profesjonalny niż ostrzowy. Wszystko dzięki mechanizmowi działania żaren, które nie nagrzewają się i dokładnie ścierają ziarna kawy, uwalniając z nich więcej aromatu, a w konsekwencji również smaku. Młynek żarnowy pracuje również szybciej oraz sprawniej niż nożowy i nie wytwarza pyłu kawowego, dzięki czemu zaparzona ze zmielonych w nim ziaren kawa charakteryzuje się czystym i pełnym smakiem.

Młynki elektryczne dostępne są w dwóch rodzajach, w zależności od tego, z jakiego materiału wykonano zamontowane w nich żarna:

  • żarna ceramiczne – działają nieco mniej precyzyjnie, są również mniej ostre i mielą kawę na nierówne kawałeczki;
  • żarna stalowe (wykonane ze stali nierdzewnej) – dokładnie mielą kawę na drobne, równe kawałeczki, są również niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia.

Wybierając młynek żarnowy, warto zwracać także uwagę na wielkość samych żaren – im są większe, tym szybciej i dokładniej mielą. Szukajmy tych o szerokości co najmniej 50 milimetrów. Ważne: młynek żarnowy nie nadaje się do mielenia przypraw oraz innych produktów, takich jak orzechy czy nasiona. Nie można ścierać w nim również kaw smakowych. Zawarte w nich olejki eteryczne niszczą żarna oraz osadzają się na nich i z czasem jełczeją, wypaczając smak mielonej w młynku kawy.

Jakie młynki do kawy dostępne są na rynku?

Ręczne lub elektryczne. Każde z nich mogą mieć wmontowane nożyki lub żarna. Młynki żarnowe dzielą się zaś na stalowe i ceramiczne.

Jaka jest różnica między młynkiem ostrzowym a żarnowym?

Młynek ostrzowy tnie ziarna na małe kawałeczki, a młynek żarnowy mieli je. Ten pierwszy jest więc mniej dokładny niż ten drugi. Wytwarza również sporo pyłu kawowego, który nadaje kawie delikatnie gorzki smak. Plusem młynka z nożykami jest to, że można używać go również do rozcierania przypraw.

Jaka jest różnica między młynkiem stalowym a ceramicznym?

Młynek żarnowy ceramiczny jest zdecydowanie mniej precyzyjny oraz mniej trwały niż młynek z żarnami wykonanymi ze stali (zwłaszcza nierdzewnej).
Jaki młynek do kawy dla osoby początkującej?
Dobrze sprawdzi się młynek ręczny lub elektryczny z ostrzami.

Przeczytaj również o:

Japońska Matcha

Doskonałej jakości herbata Matcha

Poczuj miętę do Yerba Mate!

Pozna nowy smak energii WildPower! Brazylijska Yerba Mate despalada z dodatkiem orzeźwiającego eukaliptusa oraz mięty!

Pyszne nowości na jesień

Odwiedź krainę cudownych smaków