Podziel się z innymi!

Dripper to urządzenie do zaparzania kawy lub herbaty w kształcie stożkowej filiżanki. Wykorzystuje on metodę przelewową, a pomysł został opatentowany już w 1908 roku. Jest to idealny wybór dla prawdziwych kawoszy, którzy doceniają nie tylko smak, ale również cały rytuał parzenia kawy. Co więcej, jest to tak niewielkie i poręczne urządzenie, że bez problemu zapakujesz je do bagażu i zabierzesz ze sobą w podróż.

Rodzaje dripperów

Często przed wyborem drippera zastanawiamy się, jaki będzie najlepszy. Do wyboru mamy metal, szkło, ceramikę i tworzywa sztuczne. Dripper do kawy to idealne rozwiązanie dla kawoszy i stanowi alternatywę dla tradycyjnego ekspresu. W naszej ofercie znajdziesz duży wybór dripperów oraz innych akcesoriów.

Oferujemy między innymi:

 • Dripper plastikowy- polecany dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z dripperami i muszą nauczyć się nimi posługiwać;
 • Dripper szklany – zazwyczaj wykonany z wysokoizolacyjnego szkła sodowo-wapniowego
 • Dripper ceramiczny – najczęściej polecany, dodatkowo może stanowić piękną ozdobę kuchni. Zalecany jest dla osób, które mają już doświadczenie z dripperami.

Jak korzystać z drippera?

Kawa przelewowa – drip to sposób na klarowną i aromatyczną kawę bez fusów w warunkach domowych. Korzystanie z drippera wymaga zachowania kilku zasad. Przy każdym jego użyciu niezbędne jest posiadanie kilku rzeczy jak: filtry papierowe, przegotowana gorąca woda (temperatura 90-95 stopni Celsjusza), świeżo zmielona kawa. Najlepiej korzystać z wysokiej jakości ziaren kawy z zaufanego źródła. Dripper może być dobrą alternatywą dla drogiego sprzętu jak ekspres do kawy.

Jak wybrać młynek do kawy?

Jedną z podstaw parzenia kawy w dripperze jest świeżo zmielona kawa. Warto więc wybrać odpowiedni młynek do jej mielenia. Jeżeli będziemy go używać tylko w warunkach domowych warto zakupić młynek automatyczny. Natomiast planując częste wyjazdy, na które będziemy zabierać sprzęt do parzenia kawy warto rozważyć zakup lekkiego młynka ręcznego. Taki młynek nie jest kosztowny w zakupie. Zupełnie inaczej wygląda to w kwestii profesjonalnych młynków, ale takich zazwyczaj nie używa się w warunkach domowych, ponieważ ręczny czy automatyczny w zupełności wystarczą do przygotowania dobrej i aromatycznej kawy w dripperze.

Wybór dobrej konewki do drippa

Jeżeli jesteśmy koneserami i zależy nam na naparze wysokiej jakości, warto obok dobrego drippera zaopatrzyć się również we właściwą konewkę. Konewka do drippa to inaczej specjalny czajnik, który ułatwia dystrybucję wody oraz przelewanie kawy.

Czym charakteryzuje się dobra konewka?

 • Powinna posiadać podwójne dno, odporne na temperatury;
 • Posiada odpowiednio wyprofilowaną wylewkę, co ułatwi dozowanie wody;
 • Jest wykonana z wysokiej jakości materiałów odpornych na działanie temperatury;
 • Ma możliwość ustawienia temperatury;
 • Posiada wyprofilowaną rączkę, co ułatwia jej użytkowanie.

Jak przygotować kawę w dripperze?

Zakupiłeś dripper i zastanawiasz się jak zaparzyć w nim swoją pierwszą kawę? Podpowiadamy jak ją przygotować.

Parzenie kawy-drip przepis krok po kroku:

 1. Drip umieszczamy na serwerze i zalewamy gorącą wodą.
 2. Następnie należy wylać wodę z serwera.
 3. Do filtra wsypujemy odpowiednią ilość świeżo zmielonej kawy.
 4. Filtr z kawą zalewamy małą ilością wody o odpowiedniej temperaturze tak, aby zamoczyć całą ilość kawy.
 5. Czekamy 30 s podczas preinfuzji (wstępnego zamoczenia kawy przed dodaniem całej ilości wody).
 6. Dolewamy resztę wody, stosując okrężne ruchy. Wodę należy wlewać porcjami, pamiętając, aby nalewać ją po ziarnach, nigdy po filtrze. Należy utrzymać stałe tempo dolewania wody tak, aby cała nie spłynęła.
 7. Dopiero na koniec parzenia pozwalamy, aby cała woda spłynęła i następnie wyjmujemy filtr z drippera i wyrzucamy.

Drip-kawa, jaką wybrać?

Dripper jest jedną z przyjemniejszych metod domowego przygotowywania kawy, jeżeli nie posiadamy ekspresu. Jest to alternatywa dla wielbicieli kawy, którym zależy na dobrej jakości naparze. Oczywiście wybór odpowiedniego drippera to już połowa sukcesu jednak dodatkowo warto postawić na dobrej jakości ziarna kawy, które będziemy mogli zmielić przed rozpoczęciem parzenia. Kawa do dripa powinna być jasno palona. Taki rodzaj zachowuje więcej smaku, jak również będzie bogatszy w kofeinę. Natomiast kawy ciemno palone często są bardziej gorzkie w smaku, a nie dają takiego samego efektu. Na smak kawy wpłynie również temperatura, w jakiej ją zaparzamy. Jeżeli zależy nam na słodkim smaku lepiej przygotować ją w niższej temperaturze. Najczęściej kawy, które charakteryzują się słodszym smakiem, pochodzą z Gwatemali oraz Brazylii. Natomiast jeśli zależy nam zachowaniu nutki owocowej, warto wybrać kawy z Etiopii czy Rwandy.

1. Czy na Waszej stronie zamówię filtry do drippera?

Tak, na naszej stronie zakupisz filtry i inne akcesoria do parzenia kawy nie tylko w dripperze.

2. Czy istnieje możliwość darmowej dostawy?

Tak, jest taka możliwość, wartość zamówienia musi mieć jednak określoną kwotę. Należy zapoznać się z warunkami dostaw i promocji.

3. Jaki rodzaj kawy najlepiej wybrać do parzenia w dripperze?

Najlepszym wyborem będą ziarna jasno palone. Jeżeli jednak zależy nam na innych walorach smakowych i aromatach w naszym sklepie znajduje się wiele różnych mieszanek do wyboru.

Przeczytaj również o:

Ile gramów ma łyżeczka?

Niektórzy kuchnię traktują jako przestrzeń osobistej wolności i nie lubią ograniczać się przepisami. Ich ulubione jednostki miar to „szczypta”, „garść” czy „na oko”. Jest i druga, bardzo liczna, grupa, która woli skrupulatnie odmierzać poszczególne składniki. Jej członkowie często borykają się z problem, jak przełożyć podane w przepisie gramy danej substancji na wygodne miary. Nierzadko zadają sobie przy tym pytanie: „ile gram ma łyżeczka”?

Ile kofeiny ma kawa?

Kofeina pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Poprawia koncentrację, sprawia, że lepiej się skupiamy, a nasza pamięć sprawniej funkcjonuje.

Gatunki kaw

Arabica i Robusta to dwa zdecydowanie najbardziej popularne gatunki kaw. Co o nich wiesz?