Naturalne sposoby na podwyższenie ciśnienia

Podziel się z innymi!

Niskie ciśnienie jest chorobą cywilizacyjną, z którą zmaga się wielu Polaków. Jego częstymi objawami są: bóle głowy, problemy z koncentracją oraz bezsenność. Warto więc regularnie mierzyć ciśnienie, aby mieć pewność, że nie cierpimy na niedociśnienie tętnicze. Zwiększa ono bowiem ryzyko wystąpienia groźnych chorób układu krążenia, takich jak zawał serca, niewydolność nerek, udar mózgu czy miażdżyca tętnic obwodowych. Jeśli masz za niskie ciśnienie, to warto znać sposoby na jego podwyższenie. W tym poradniku dowiesz się jak podwyższyć ciśnienie naturalnymi metodami.

Niskie ciśnienie – na czym polega?

Niedociśnienie tętnicze – inaczej określane, jako hipotensja – jest powszechną chorobą układu krążenia. Powoduje ono szereg nieprawidłowości w pracy różnych narządów. U osoby dorosłej niskie ciśnienie występuje wtedy, gdy ciśnienie rozkurczowe spada poniżej wartości 100 mm Hg, a ciśnienie skurczowe poniżej 60 mm Hg. Jest to jednak wartość umowna, która nie uwzględnia takich czynników jak: płeć, wiek oraz uwarunkowania genetyczne.

Niskie ciśnienie krwi – przyczyny

Przyczyn niedociśnienia tętniczego jest wiele. Bardzo często ta choroba jest dziedziczona genetycznie. Jest także szereg schorzeń, które przyczyniają się do pojawienia się niskiego ciśnienia, są to: choroby serca, niedoczynność tarczycy lub przysadki, zbyt mała ilość sodu w organizmie czy też niedoczynność kory nadnerczy. Ponadto za niskie ciśnienie może być spowodowane przedawkowaniem niektórych leków.

Niskie ciśnienie – objawy

Niedociśnienie tętnicze nie zawsze objawia się zauważalnymi objawami. Dodatkowo objawy często występują w przypadku innych schorzeń, dlatego też są określane jako niespecyficzne dla niedociśnienia tętniczego. Wśród nich wyróżnia się:

  • przewlekłe, trudne do zniesienia bóle głowy (migreny),
  • problemy z koncentracją i skupieniem,
  • zawroty głowy i duszności,
  • brak energii, apatia, senność, osłabienie organizmu oraz ciągłe zmęczenie,
  • nerwowość,
  • nudności i mdłości,
  • mroczki przed oczami i szum w uszach,
  • zimne dłonie i stopy,
  • złe samopoczucie związku ze zmianą pogody.

Jak podwyższyć ciśnienie?

Jeśli problem z niskim ciśnieniem nie jest zbyt zaawansowany, to można stosować naturalne sposoby na podniesienie ciśnienia.
Jednym z najczęściej stosowanych sposobów jest wypicie kawy z kofeiną. Jeśli nie lubimy smaku kawy, to możemy sięgnąć po czarną herbatę, a w ostateczności, po napoje energetyzujące czy też napoje typu coca-cola, które zawierają w sobie duże ilości kofeiny. Warto też podwyższyć swoją aktywność w ciągu dnia, na przykład ćwicząc lub chodząc na spacery. Innym ciekawym rozwiązaniem jest naprzemienny prysznic zimną i ciepłą wodą.
Długofalowym sposobem na niskie ciśnienie krwi jest regularny, zdrowy sen (minimum 7-8 godzin na dobę). Masaże ciała zaraz po przebudzeniu również mogą pomóc w poprawie krążenia. Najlepiej jest wykonywać masaż od strony nóg w kierunku serca, by efekty były jak najbardziej zauważalne. Powinno się unikać długiego przebywania w siedzącej pozycji, gdyż hamuje to przepływ krwi. Korzystne działa również odpowiednie nawodnienie, dlatego też zalecane jest picie około 2 l wody dziennie. Jeśli chodzi o dietę, to warto unikać tłustych potraw, a włączyć do swojego jadłospisu więcej owoców i warzyw.

1. Co to niedociśnienie tętnicze?

To sytuacja, kiedy ciśnienie rozkurczowe spada poniżej 100 mm Hg, a ciśnienie skurczowe poniżej 60 mm Hg.

2. Jakie są najczęstsze objawy niskiego ciśnienia?

Są to przewlekłe, uciążliwe bóle głowy, ogólne osłabienie, zmęczenie, brak energii, apatia oraz problemy z koncentracją i skupieniem.

3. Czy kawa pomaga na niskie ciśnienie?

Tak – ze względu na dużą zawartość kofeiny, która poprawia krążenie.

4. Jak podnieść niskie ciśnienie?

Dobrymi sposobami są: picie kawy, czarnej herbaty, poranne masaże, większa aktywność fizyczna, wyłączenie z diety tłustych produktów, zdrowy sen oraz odpowiednie nawodnienie.

Przeczytaj również o:

Ile kofeiny ma kawa?

Kofeina pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Poprawia koncentrację, sprawia, że lepiej się skupiamy, a nasza pamięć sprawniej funkcjonuje.

Matcha – więcej niż herbata

Japońska Matcha, przez wielu nazywana jest jako „Najlepsza z najlepszych”. Ten aromatyczny i słodki napar z roku na rok zyskuje coraz większą popularność również w Polsce. Ciekawi Was, co kryje w sobie ten magicznie wyglądający zielony proszek i jak wygląda proces jego przygotowania?

Zioła dla spokoju – melisa i konopie

Poznaj sposoby na uspokojenie się, gdy wszystko się w Tobie gotuje. Zanim wykipisz jak mleko na gazie, spróbuj tych prostych i naturalnych metod by odnaleźć równowagę.