Znajdź energię do działania

Podziel się z innymi!

Kawa to najbardziej znane źródło kofeiny. To właśnie dzięki jej właściwościom już kilka łyków „małej czarnej” działa pobudzająco, zwalcza senność oraz dodaje energii. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat korzyści płynących ze spożywania kawy? Zastanawiasz się, jaka jest zawartość kofeiny w kawie? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Kofeina – właściwości zdrowotne i sposób działania

Kofeina pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Poprawia koncentrację, sprawia, że lepiej się skupiamy, a nasza pamięć sprawniej funkcjonuje. Dzięki pobudzającym właściwościom, jest również sprawdzonym sposobem na zmęczenie – już kilka jej łyków pozwala szybko stanąć na nogi.
Inną zaletą kofeiny jest to, że wykazuje działanie energetyzujące, co jest bardzo przydatne np. podczas treningów. Kofeina może wspomagać również nasze samopoczucie. Dzieje się to tak dlatego, że stymuluje wydzielanie neuroprzekaźników w mózgu, takich jak serotonina, dopamina czy noradrenalina.
Kofeina wspomaga proces odchudzania, gdyż przyśpiesza proces termogenezy. Dzięki temu kalorie spalają się szybciej. Warto jednak zaznaczyć, że samo picie kawy nie jest receptą na osiągnięcie szczupłej sylwetki. Podstawową skutecznej redukcji jest odpowiednio zbilansowana dieta i ćwiczenia.
Warto zaznaczyć, że największe działanie kofeiny można odczuć po 40-60 minut od jej spożycia. Oznacza to, że efekty wypicia filiżanki kawy mogą być widoczne po jakimś czasie.

Dzienna dawka kofeiny – ile powinna wynosić?

Bezpieczna, dzienna dawka kofeiny dla osoby dorosłej wynosi poniżej 300 mg na dobę. W przypadku 500 mg na dobę można mówić już o przedawkowaniu. Zaś bardzo wysokie dawki, powyżej 2000 mg, powodują zatrucie kofeiną. Warto uważać i nie przekraczać zalecanej dawki kofeiny, aby nie narażać się na działanie efektów niepożądanych.
Skutki niepożądane związane z przedawkowaniem kofeiny to m.in.: nerwowość, problemy z koncentracją, drgawki i zawroty głowy, problemy ze snem, silne pobudzenie. Oczywiście kofeina przyjmowana w bezpiecznych ilościach przynosi wiele korzyści dla zdrowia, dlatego też nie należy rezygnować z kawy.

Ile kofeiny ma kawa?

To jaka ilość kofeiny jest w kawie zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest na przykład rodzaj krzewu kawowca, z którego pochodzą jej ziarna. Owoce zebrane z różnych typów roślin mogą się różnić od siebie zawartością kofeiny. Są to jednak zazwyczaj niewielkie wahania.
Większe różnice w dawkach kofeiny zauważalne są w zakresie różnych gatunków kaw. Najbardziej popularne rodzaje to arabica i robusta. Większość produktów kawowych to 100% jednego z tych rodzajów kawy lub też mieszanki tych kaw w różnych proporcjach. Większa zawartość kofeiny znajduje się robuście. Innym elementem, który warunkuje ilość kofeiny w kawie, jest sposób wypalania kawy. Jest to wskaźnik, który określa moc napoju. Warto wiedzieć, że to jaśniejsze ziarna kawy mają więcej kofeiny.

Ile kofeiny jest w kawie? Szczegółowe informacje:

  • Espresso (25-35 ml) – ok. 65 mg kofeiny.
  • Kawa parzona (200 ml) – ok. 70-140 mg kofeiny w zależności od zastosowanych proporcji kawy i wody.
  • Cappuccino (250 ml) – ok. 65 mg kofeiny.
  • Kawa rozpuszczalna (250 ml) – 50-80 mg kofeiny.
  • Kawa bezkofeinowa (250 ml) – choć jest określana jako bezkofeinowa, to zawiera śladowe ilości kofeiny. W standardowej wielkości kubku znajduje się ok. 1-7 mg kofeiny.
  1. Jakie działanie ma kofeina?

Kofeina ma działanie pobudzające, energetyzujące, poprawia pamięć i orientację oraz polepsza koncentrację.

  1. Jaka jest dzienna dawka kofeiny?

Bezpieczna dawka kofeiny dla osoby dorosłej wynosi do 300 mg.

  1. Ile kofeiny ma kawa?

Zawartość kofeiny w kawie jest uzależniona od jej rodzaju oraz sposobu przygotowania.

  1. Czy spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny jest szkodliwe dla naszego zdrowia?

Tak, mogą się pojawić skutki niepożądane przy przedawkowaniu kofeiny.

Tagi: kawa

Przeczytaj również o:

Ile gramów ma łyżeczka?

Niektórzy kuchnię traktują jako przestrzeń osobistej wolności i nie lubią ograniczać się przepisami. Ich ulubione jednostki miar to „szczypta”, „garść” czy „na oko”. Jest i druga, bardzo liczna, grupa, która woli skrupulatnie odmierzać poszczególne składniki. Jej członkowie często borykają się z problem, jak przełożyć podane w przepisie gramy danej substancji na wygodne miary. Nierzadko zadają sobie przy tym pytanie: „ile gram ma łyżeczka”?

dripper

Co to jest dripper i do czego służy?

Dripper to urządzenie do zaparzania kawy lub herbaty w kształcie stożkowej filiżanki.

Herbata po marokańsku

Północnoafrykańskie królestwo to ojczyzna herbaty po marokańsku – aromatycznego, miętowego napoju z ogromną ilością cukru. Poznaj sekrety tego napoju.