Tego jeszcze nie wiesz

Podziel się z innymi!

Jeżeli mielibyśmy wymienić tylko jedną rzecz, w której czujemy się ekspertami to bez mrugnięcia okiem jest to herbata. Ten aromatyczny napój to nasza miłość, pasja i inspiracja do pracy, a zarazem nieprzebrane źródło niezwykłych odkryć. Nawet kiedy wydaje nam się, że o herbacie wiemy już wszystko, to w specjalistycznych tekstach lub ludowych podaniach natrafiamy na jakąś informację, która jest dla nas całkowitym zaskoczeniem. Spośród tego nieprzebranego zbioru ciekawostek o herbacie wybraliśmy dla Was 10 – naszym zdaniem najbardziej interesujących, niezwykłych i… wyjątkowo praktycznych.

  1. Obecnie herbata należy do najpopularniejszych napojów na świecie i można kupić ją w niemal każdym sklepie. Tymczasem na początku swojej europejskiej kariery dostępna była wyłącznie w aptekach!
  2. Kiedyś herbata była bardzo droga, dlatego przechowywano ją pod kluczem i zaparzano tylko na specjalne okazje. Obecnie za najdroższą herbatę na świecie uważa się Da Hong Pao, której cena potrafi sięgać nawet 25 000 dolarów za 20 gramów.
  3. Herbata najczęściej podawana jest w postaci napoju, jednak w niektórych zakątkach świata stanowi ona pożywienie. Herbaciane listki w Birmie traktuje się jako składnik sałatek, w Tybecie gotuje się z nich zupę, a w Tajlandii popularna jest herbata kiszona, podawana jako dodatek do dań mięsnych i rybnych.
  4. Powszechnie wiadomo, że herbata zawiera w sobie wiele cennych pierwiastków mineralnych, witamin i przeciwutleniaczy, a dzięki temu korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Mało kto wie jednak, że zielona herbata odstrasza również komary! Po wypiciu tego pysznego naparu nasz organizm wydziela go przez skórę, co niespecjalnie podoba się właśnie komarom i innym insektom.
  5. Herbata to napój, po który powinny chętnie sięgać osoby zmagające się z nadmiarem kilogramów. Nie tylko nie zawiera ona żadnych kalorii (oczywiście w wersji najczystszej, bez mleka, miodu czy cukru), ale również tłumi apetyt i wspomaga odchudzanie.
  6. Czarna herbata wykorzystywana jest przez wiele firm kosmetycznych jako substancja barwiąca, np. w szamponach koloryzujących. Jeżeli zatem macie ciemne włosy i chcecie odświeżyć ich kolor, dodać im połysku i nadać miękkości, to co jakiś czas po umyciu włosów przepłuczcie je ostudzonym naparem z czarnej herbaty.
  7. Zieloną i czarną herbatę możecie również stosować jako domowy środek przeciwpróchniczy! Mają one bowiem właściwości antybakteryjne, a do tego hamują powstawanie płytki nazębnej i zapobiegają próchnicy.
  8. Najciekawszą informacją historyczną jest fakt, że czarna herbata wynaleziona została… przez pomyłkę. Herbatę transportowano z Chin do Europy drogą morską i podczas jednej z takich podróży ładunek zamókł i zaczął fermentować. Kupcy nie chcieli jednak wyrzucić zepsutego towaru, więc wysuszyli go i jak gdyby nigdy nic zaczęli zaparzać. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę, a teoretycznie „wadliwa” herbata szybko znalazła grono wiernych zwolenników.
  9. W Wielkiej Brytanii bardzo dużą popularnością cieszy się herbata z mlekiem. Co ciekawe zwyczaj ten zapoczątkowany został nie z uwagi na smak napoju, ale z bardziej praktycznych powodów. W mniej zamożnych domach używano niegdyś słabej jakości porcelany, która pękała pod wpływem wrzątku i nie nadawała się więcej do użytku. Do filiżanek zaczęto zatem wlewać najpierw mleko, które schładzało napój i zapobiegało ubytkom w serwisach herbacianych.
  10. W wielu rejonach świata, głównie w Chinach i krajach anglosaskich, od wieków znana jest tradycja wróżenia z fusów od herbaty. Nosi ona nazwę tasenografii. Po zaparzeniu napoju i jego wypiciu wróżbici bądź wróżki spoglądają na dno naczynia, a następnie – na podstawie ułożonego z liści wzoru – przepowiadają przyszłość. Kotwica lub but oznaczać może podróż, krąg uznawany jest za symbol szczęścia, a krowa zwiastuje… narodziny dziecka.

Przeczytaj również o:

Alternatywne zastosowania zielonej herbaty

Poznaj nowe sposoby na wykorzystanie zielonej herbaty.

Herbata dla najmłodszych

Czy herbata powinna zagościć w diecie dzieci i czy nasze maluchy mogą ją bezpiecznie pić od najmłodszych lat? Jak je zachęcić do herbaty jako alternatywy dla słodkich, gotowych napojów?

Domowe SPA

Znajdź sposoby na przywrócenie skórze blasku. Odpręż się i odzyskaj energię dzięki zabiegom w domowm zaciszu, do których wykorzystasz dobrze znaną kawę czy herbatę.