Czerp z naparu wszystko to, co najcenniejsze.

Podziel się z innymi!

Właściwości zielonej herbaty a proces parzenia

Herbata zielona uznawana jest za jeden z najzdrowszych napojów na świecie. W Chinach i Japonii, skąd się wywodzi, od razu zyskała reputację cudownego lekarstwa – płynnego źródła zdrowia i młodości. Nic dziwnego, napar z zielonej herbaty jest bowiem bogaty w witaminy A, B, B2, C, E i K, a także silne przeciwutleniacze, aminokwasy oraz liczne mikroelementy, takie jak wapń, potas, cynk, mangan czy fluor. Aby jednak zachować wszystkie te skarby, napar z zielonej herbaty powinien być odpowiednio przygotowywany. Zbyt gorąca woda może unicestwić część prozdrowotnych właściwości suszu. Z kolei przy jego zbyt długim parzeniu uwalnia się za dużo garbników. Choć substancje te mają pozytywny wpływ na nasz układ trawienny i wykazują silne działanie antybakteryjne, w nadmiarze hamują pobudzające działanie zawartej w herbacie teiny, a także nadają naparowi mocno goryczkowaty smak.

Jak parzyć zieloną herbatę?

Najważniejsze czynniki, na które należy zwrócić uwagę, to temperatura wody oraz czas zaparzania. Klasyczna zielona herbata powinna być zalewana wodą o temperaturze 70-80°C. Aby uzyskać taki wynik, możemy posłużyć się specjalnym termometrem lub po prostu odczekać ok. 7-8 minut od chwili zagotowania się wody. Napar powinien być zaparzany pod przykryciem, najlepiej w lekko ocieplonym naczyniu. Herbatę zieloną parzymy 2-3 minuty, jeśli zależy nam, by miała właściwości pobudzające, lub 4-6 minut, jeśli chcemy, by podziałała na nas uspokajająco. Po zaparzeniu należy koniecznie oddzielić liście od naparu.

Jak parzyć różne odmiany zielonej herbaty?

Podstawowy przepis można z powodzeniem stosować na co dzień. Pamiętajmy jednak, że odmian zielonej herbaty jest wiele i tak naprawdę każda z nich wymaga nieco innego traktowania. Jeśli więc do przygody z zieloną herbatą podchodzimy na serio, powinniśmy nieco inaczej traktować poszczególne odmiany suszu. Przykładowo, najpopularniejsza wśród smakoszy delikatna japońska Sencha nie toleruje wysokich temperatur. Nie powinna być również zbyt długo parzona. Zalewamy ją wodą o temperaturze 70°C i trzymamy pod przykryciem zaledwie 1-1,5 minuty. Podobnie obchodzimy się z Banchą, czyli japońską herbatą z drugiego zbioru. Możemy zaparzać ją maksymalnie 2 minuty. Chińska herbata zielona Gunpowder potrzebuje z kolei wyższej temperatury – ok. 80°C i dłuższego zaparzania, trwającego ok. 3 minuty. Może się wydawać, że to niewielkie różnice. Wprawne podniebienie jednak doskonale je wyczuje.

Moc wielowiekowego ceremoniału

Bywa, że parzenie zielonej herbaty przyjmuje formę prawdziwie wyrafinowanego rytuału. Tak jest chociażby w przypadku chanoyu – japońskiej ceremonii parzenia matchy, czyli sprowokowanej zielonej herbaty. Chanoyu praktykuje się od kilkunastu wieków. Oryginalna ceremonia odbywa się w pawilonie herbacianym chashitsu, a do jej przeprowadzenia wykorzystuje się kosztowną ceramikę i specjalne akcesoria. Każdy ruch wykonywany przez mistrzynię ceremonii ma swoje znaczenie, a całość powinna odbywać się z poszanowaniem 4 zasad: harmonii, szacunku, czystości i spokoju. Namiastkę kojącego rytuału chanoyu możemy sobie stworzyć również w zaciszu własnego domu.

Jak parzyć zieloną herbatę matcha?

  1. Delikatnie ogrzej czarkę matchawan, wlewając do niej odrobinę wrzątku. Zmiękcz również pędzel chasen, zanurzając go w gorącej wodzie.
  2. Za pomocą łyżeczki chashaku nabierz 2 porcje sproszkowanej herbaty i wsyp do czarki, przesiewając wcześniej przez sitko z drobnymi oczkami.
  3. Odmierz ok. 60 ml wody o temperaturze ok. 80°C i wlej ją do suszu.
  4. Następnie delikatnie, ale energicznie, ubijaj napar pędzelkiem chasen. Twoje ruchy powinny przebiegać po ścieżce przypominającej literę M lub W. Po ok. 30 sekundach, gdy pojawi się pianka, matcha jest gotowa.
  5. Do naparu możesz dodać mleka. W ten sposób zrobisz słynną matcha latte.

Jak parzyć zieloną herbatę?

Łyżeczkę suszu należy zalać 200 ml wody o temperaturze 70-80°C i parzyć pod przykryciem przez 2-3 minuty (działanie pobudzające) lub 4-6 minut (działanie uspokajające).

Czy parzenie zielonej herbaty zawsze przebiega tak samo?

Nie. Każda odmiana zielonej herbaty wymaga nieco innego traktowania.

Jak nazywa się najsłynniejszy rytuał parzenia herbaty?

Chanoyu – to japoński ceremoniał parzenia matchy, czyli sproszkowanej zielonej herbaty.

Przeczytaj również o:

Chanoyu – japońska ceremonia picia herbaty

Choć najpopularniejszy na świecie złocisty napar wywodzi się z Chin, to właśnie Japończycy zamienili parzenie i picie herbaty w pełen mistycyzmu rytuał. Japońska nazwa ceremonii picia herbaty brzmi cha-no-yu, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy „wrzątek na herbatę”. W istocie jednak przebieg tego procesu jest znacznie bardziej skomplikowany niż jego nazwa.

5 powodów, dla których warto pić zieloną herbatę

Wśród herbat pitych przez naszych Klientów pierwsze miejsce zajmuje zielona herbata, dlatego też chcielibyśmy przedstawić Wam kilka powodów dla których warto pić ją jeszcze częściej.

Alternatywne zastosowania zielonej herbaty

Poznaj nowe sposoby na wykorzystanie zielonej herbaty.