Trochę tego i owego

Podziel się z innymi!

Z pewnością doskonale znacie naszą najważniejszą dewizę, głoszącą, że zawsze jest dobry czas na herbatę. A czy wiecie, że nie tylko my tak uważamy? Na świecie codziennie wypijane są miliardy filiżanek tego aromatycznego napoju, zużywa się niewyobrażalne ilości doskonałego suszu i zbiera tony najlepszych, najmłodszych i najbardziej zielonych listków z herbacianych krzewów. Jesteście ciekawi, o jak dużych liczbach mówimy? O tych, a także o kilku innych ciekawych wyliczeniach z herbatą w tle dowiecie się z naszego zestawienia.

 1. Najwięksi producenci herbat na świecie to kraje azjatyckie: Indie, Sri Lanka, Chiny i Japonia. Łącznie na świecie każdego roku produkuje się niemal 6 mln ton herbaty (w roku 2016 było to 5,73 mln ton).
 2. Największą produkcją pochwalić się mogą Chiny – jest to ponad 1,5 miliona ton suszu. Za najlepsze herbaty często uważa się jednak nie te uprawiane w Państwie Środka, ale pochodzące z Japonii.
 3. Aż 4,5 miliona hektarów zajmują wszystkie plantacje herbaty na świecie. Roczny plon z każdego hektara to 990 kg suchej masy liści.
 4. Każdy z zasadzonych na plantacji krzewów eksploatuje się przez około 50 lat.
 5. Najstarszy na świecie krzew jest jednak o wiele, wiele starszy – liczy sobie aż 3200 lat!
 6. Przyjmuje się, że istnieje około 1500 rodzajów herbat. Nie wiadomo jednak do końca, czy są to naprawdę zupełnie inne rośliny, czy tylko jeden gatunek herbacianego krzewu w różnych odmianach.
 7. Statystyki pokazują, że najwięcej herbaty pije się w Turcji – zużywa się tam jej aż 3,5 kg rocznie na osobę. W Europie za największych amatorów złotego naparu uważa się Irlandczyków (2,18 kg suszu na osobę), a w czołówce znajduje się również Polska.
 8. Każdego roku do Polski sprowadzanych jest ponad 30 000 ton herbaty, głównie odmiany czarnej. Zużycie herbacianego suszu w naszym kraju to około 1 kilogram na osobę rocznie, co daje nam 4 miejsce w Europie i 8 na świecie.
 9. Anglicy, uważani przez wielu za prawdziwych znawców i smakoszy herbaty, wypijają rocznie około 62 000 000 000 filiżanek tego napoju.
 10. Z jednego kilograma herbaty, czyli takiej ilości, jaką średnio zużywa co roku każdy Polak, zaparzyć można około 400 filiżanek naparu.
 11. Różne rodzaje herbat zaparzać należy w różnych temperaturach. Dla czarnej herbaty jest to 95 stopni Celsjusza, dla białej 70 stopni, żółtej od 75 do 80 stopni, a zielonej 80 stopni.
 12. W krajach azjatyckich zdecydowanie największym uznaniem cieszy się herbata zielona. Inaczej sprawa wygląda na Zachodzie – aż 90% importu do Europy i Ameryki stanowi herbata czarna.
 13. W Stanach Zjednoczonych największą popularnością cieszy się ice tea. Stanowi ona aż 85% całego spożycia herbaty w tym kraju.

Przeczytaj również o:

Kawa w liczbach

Czy kiedykolwiek podczas picia kawy zastanawialiście się, ile osób podobnie zaczyna dzień? Sprawdzaliście, ile filiżanek kawy rocznie spożywa się na wszystkich kontynentach, a ile przypada dziennie na każdego Europejczyka? Specjalnie dla was zagłębiliśmy się w temat kawowej statystki.

Ciekawostki o herbacie

Spośród tego nieprzebranego zbioru ciekawostek o herbacie wybraliśmy dla Was kilka naszym zdaniem najbardziej interesujących, niezwykłych i… wyjątkowo praktycznych.

Herbata po tybetańsku

Herbata z dodatkiem masła i soli, czyli tybetański specjał.