Podziel się z innymi!

Zieloną herbatę zna każdy, jednak nie każdy wie, jakie są jej pełne właściwości i czemu je zawdzięczamy. Zielona herbata określana jest jako jeden z najzdrowszych naparów dzięki bogactwu witamin oraz składników mineralnych. Znana jest również ze swoich właściwości pobudzających i przeciwutleniających. Jedną z odmian zielonej herbaty jest właśnie sencha.

Jak powstaje sencha?

Sposób wytwarzania tego rodzaju herbaty opiera się przede wszystkim na charakterystycznym przygotowaniu liści. Najpierw zostają one ściśnięte, później poddawane są działaniu gorącej pary, a następnie suszy się je gorącym powietrzem i natychmiast zawija. Dzięki takiemu procesowi sencha japońska ma specyficzny, stożkowaty kształt. Dodatkowo liście przed przetworzeniem nie są poddawane leżakowaniu, przez co nie utleniają się ani nie fermentują.

Etapy powstawania senchy:

 1. Zbiór liści – najczęściej są zbierane mechanicznie, choć wysokiej klasy sencha jest zbierana ręcznie.
 2. Nadmuch ciepłego powietrza – ma to na celu zachowanie świeżości liści przed dalszą obróbką, dlatego przed kolejnymi procesami są one przedmuchiwane gorącym powietrzem.
 3. Parowanie – ma ono na celu zatrzymanie oksydacji. Jest to najważniejszy etap przeróbki liści. Są one poddawane działaniu pary wodnej, co ma wpłynąć na dezaktywację enzymów odpowiadających za ciemnienie. Z reguły proces trwa od kilkunastu sekund do około 2 minut. Długość parowania oraz jego intensywność odpowiada za finalny produkt.
 4. Studzenie liści oraz zawijanie – proces ten nadaje liściom charakterystyczny podłużny kształt.
 5. Suszenie – trwa ok. 30 minut. Herbata po wstępnej obróbce nosi nazwę aracha, która następnie jest jeszcze poddawana dodatkowemu suszeniu.

Jak smakuje sencha?

Wszystko zależy od regionu, z jakiego pochodzi uprawa oraz sposobu obróbki. Najczęściej występujące smaki są następujące: świeże, słodkie, lekko cierpkie, owocowe (brzoskwinie, winogrona, cytrusy, mango), umami, ziołowe, orzechowe czy nawet warzywne. Sencha charakteryzuje się także specyficznymi aromatami, wśród których najczęstsze to aromaty owocowe, morskie, kwiatowe (jaśmin i gardenia) oraz trawiaste. Jeżeli chodzi o wybór zielonych herbat typu sencha mamy do wyboru wiele możliwości smakowych. Dużą popularnością cieszy się sencha jaśminowa, cytrusowa czy mieszanki z dodatkami owoców jak pomarańcza lub rodzynki. Warto więc zaopatrzyć się w kilka rodzajów w zależności od preferencji smakowych oraz oczekiwanych efektów. Możemy wybierać mieszanki łagodniejsze o bardziej relaksujących właściwościach lub przykładowo z dodatkiem guarany, które jeszcze bardziej pobudzą organizm i dodadzą energii.

 

Sencha zielona – dlaczego warto ją pić?

Zielona herbata ma wiele właściwości prozdrowotnych. Jej regularne spożywanie ma szereg korzyści jak poprawa koncentracji i funkcjonowania umysłu, wspomaga też układ krwionośny oraz odpornościowy.

Herbata zielona sencha – jakie ma właściwości?:

 • pomaga w walce z nadwagą;
 • niweluje skutki stresu;
 • jest źródłem energii;
 • oczyszcza z toksyn;
 • opóźnia procesy starzenia;
 • wspomaga układ krwionośny.

Sencha jest jedną z najbardziej popularnych herbat w Japonii i twierdzi się, że jest ona jednym z sekretów na długie i zdrowe życie jej mieszkańców. Nic dziwnego, gdyż zawiera ona wiele minerałów jak cynk, wapń, potas, fluor, żelazo i sód oraz witaminy A, C, E, K, a także B. Bogata jest również w przeciwutleniacze, które opóźniają procesy starzenia i chronią przed rozwojem nowotworów czy działaniem wolnych rodników. Dodatkowo sencha ma działanie poprawiające ogólne samopoczucie, nastrój, wspomaga przemianę materii oraz działanie umysłu.

Jak parzyć senchę?

Jeżeli zaparzymy herbatę w wysokiej temperaturze, wydobędziemy z niej więcej aromatu, jednak zwiększy to jej cierpkość i gorycz. Natomiast niskie temperatury wydobędą z senchy więcej słodyczy i umami jednak będzie miała ona mniej aromatu. Tak więc aby uzyskać najlepsze działanie prozdrowotne, sencha musi być odpowiednio zaparzona. Niewłaściwa temperatura parzenia może przyczynić się do tego, że ważne składniki ulotnią się z naparu lub nie zostaną uwolnione z liści. Tak więc przyrządzając zieloną herbatę senchę należy zalać ją wodą w temperaturze 60-80 stopni Celsjusza, a następnie poczekać 1-3 minuty aż się zaparzy. Czas jaki odczekujemy, zależy zawsze od temperatury wody oraz tego, jak mocny napar chcemy uzyskać. Przykładowo sencha parzona dłużej będzie bardziej intensywna oraz gorzka, ale będzie miała właściwości uspokajające. Jeżeli natomiast zależy nam na działaniu relaksującym, należy zastosować krótsze parzenie. Dużym plusem senchy jest to, że jedną porcję liści możemy zalewać 2-3 razy więc jest dodatkowo bardzo wydajna.

Jak pić herbatę sencha?

Senchę możemy spożywać codziennie. Najlepiej przygotować napar w większej ilości i spożywać ją między posiłkami. Warto także dostosować sposób parzenia do pory dnia, aby przykładowo nie uzyskać wieczorem efektu pobudzającego.

1. Czy w waszym sklepie zakupię senchę jaśminową?

Tak, jest możliwość zakupu takiego smaku. Mamy też do wyboru wiele innych smaków tego typu zielonej herbaty.

2. Jak długo muszę parzyć senchę?

Długość parzenia zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Zazwyczaj jest to ok. 1-3 minut.

3. Czy senchę mogę zaparzyć tylko raz?

Nie, dużym plusem tego typu zielonej herbaty jest możliwość jej kilkukrotnego zaparzania. Możemy więc parzyć ją nawet do 3 razy.

Przeczytaj również o:

Ile gramów ma łyżeczka?

Niektórzy kuchnię traktują jako przestrzeń osobistej wolności i nie lubią ograniczać się przepisami. Ich ulubione jednostki miar to „szczypta”, „garść” czy „na oko”. Jest i druga, bardzo liczna, grupa, która woli skrupulatnie odmierzać poszczególne składniki. Jej członkowie często borykają się z problem, jak przełożyć podane w przepisie gramy danej substancji na wygodne miary. Nierzadko zadają sobie przy tym pytanie: „ile gram ma łyżeczka”?

dripper

Co to jest dripper i do czego służy?

Dripper to urządzenie do zaparzania kawy lub herbaty w kształcie stożkowej filiżanki.

Herbata ciekawa świata – Pocztówka z Malezji

Kolejna podróż za nami! Tym razem odwiedziliśmy malajskie herbaciane królestwo – Cameron Highlands. Widoki zapierały dech w piersiach! Otaczały nas wspaniałe wzgórza pokryte lasami tropikalnymi i pięknymi kwiatami, ale największe wrażenie zrobiły na nas tereny niczym dywany usłane krzaczkami herbaty. Naszą ulubioną rozrywką szybko stało się brodzenie w nich i wdychanie cudownego zapachu.