Ciekawostki na temat herbaty

Podziel się z innymi!

Herbata to niezwykle szlachetny napój, którym ludzkość raczy się już od tysięcy lat. Przez wieki wiele z kultur wytworzyło swoje rytuały związane z jej parzeniem, piciem, przechowywaniem, celebrując te chwile iście po królewsku.
W naszym wpisie przybliżymy Ci dziś kilka faktów, związanych z herbatą. Być może dzięki tej wiedzy przygotowywany przez Ciebie napar będzie jeszcze smaczniejszy.

Jak dzieli się herbaty?

Nie ma jednego sposobu kategoryzacji. Herbaty klasyfikuje się pod kątem wielu czynników np.: pory zbierania – wiosna, lato, jesień, zima, kraju pochodzenia: np. Chiny, Indie, Japonia, Turcja, sposobu przetworzenia po zebraniu: (herbata czarna, zielona, czerwona, żółta, biała, oolong), wielkości liści i wielu innych.
Więcej na temat samej klasyfikacji możesz dowiedzieć się z naszego artykułu Jak klasyfikujemy herbaty?

Z jakiego kraju pochodzi herbata?

Herbata pochodzi z Chin z prowincji Yunnan. Na przestrzeni wieków powstało wiele legend na temat jej rodowodu. Według jednaj z nich w 2737 roku p.n.e. cesarz chiński, zielarz i uczony Szen Nung wypoczywał pod drzewem dzikiej herbaty racząc się przegotowaną wodą. W wyniku wiatru spadły do niej liście, które nadały napojowi wyjątkowy smak. Doceniając jego walory cesarz rozsławił go i tak oto dziś herbata jest jednym z najpopularniejszych napoi na świecie.

W jakiej temperaturze parzyć herbatę?

Wszystko zależy od jej rodzaju i gatunku. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie należy zalewać jej wrzątkiem. Przyjmuje się, że idealna temperatura do zaparzenia herbaty waha się od 60 do 96 stopni. Niższe wartości przypisuje się herbacie zielonej a wyższe czarnej i czerwonej.

Czym jest herbata czarna?

Jest to rodzaj herbaty, który powstaje w wyniku procesu całkowitej utlenienia listków i ma bardziej intensywny smak niż inne rodzaje herbat. Ma też piękny, wyrazisty kolor i aromat. Ma zdolności pobudzające. Parzy się ją w temperaturze około 85-96 stopni Celsjusza, by osiągnęła pełną głębię swojego smaku.

Jakie właściwości ma herbata biała?

Uważana jest za najszlachetniejszy rodzaj herbaty. Uzyskuje się ją z pączków, które nie zdążyły jeszcze w pełni rozwinąć się w liście. Poddawana jest procesowi suszenia, jednak
w stosunkowo niskich temperaturach. Ma podobne właściwości zdrowotne jak herbata zielona, czyli działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, obniża ciśnienie, a także korzystnie wpływa na serce. Jest jednak mocniejsza niż jej zielony odpowiednik.

Jaka jest herbata czerwona?

Intensywna przede wszystkim w smaku i zapachu. Należy ją pić bez cukru, który mógłby zneutralizować jej prozdrowotne właściwości. W procesie produkcji poddaje się ją fermentacji, której zawdzięcza swój ziemisty aromat.

Herbata liściasta czy w saszetkach?

Napar z herbaty liściastej pozwala wydobyć prawdziwą głębię smaku i aromatu.

Jak długo parzyć herbatę?

Zależnie od jej gatunku czas parzenia waha się od trzech do nawet dziesięciu minut. Tutaj można przeczytać więcej na ten temat: Jak poprawnie parzyć herbatę

W czym pić herbatę?

W Europie przyjęło się picie jej w filiżankach bądź w kubkach. Rytuały związane z herbatą bardzo się różnią w zależności od kraju. Istnieją też tradycyjne czarki, które służą do jej picia, spotkać się z nimi można na przykład w Japonii.

Czy woda wpływa na smak herbaty?

Tak, dlatego dokładnie ta sama herbata może smakować zupełnie inaczej w zależności od użytej wody. Z tego powodu warto wyposażyć się w odpowiedni filtr do wody i zadbać o to, by czajnik był zawsze czysty i wolny od kamienia.

Czym jest Yerba Mate?

Z reguły uważa się ją za rodzaj herbaty, lecz jest to określenie nieprecyzyjne. Jej liście pochodzą z Ostrokrzewu paragwajskiego. Yerba Mate ma też zupełnie inny proces przygotowania i różni się od herbaty składem chemicznym i właściwościami.

Jak przechowywać herbatę?

Z dala od wilgoci i w zacienionym, chłodnym miejscu. To pozwoli jej na dłużej zachować wszelkie właściwości – w tym także walory smakowe oraz zapachowe. Nie jest dobrze też wystawiać ją na działanie silnych zapachów, bo ma tendencje do przesiąkania nimi.

W czym przechowywać herbatę?

Najlepsze są hermetycznie zamykane pojemniki. Najbardziej popularne są wykonane ze szkła albo metalu. Jeżeli zdecydujemy się na opakowania ze szkła to ważne, aby nie były przeźroczyste – inaczej będą przepuszczały dużą ilość światła, co niekorzystnie wpływa na wygląd i smak herbaty. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule: Jak poprawnie przechowywać herbatę – kilka porad.

Czy herbata się psuje?

Jeśli jest dobrze przechowywana to na ogół nie. Jednak z biegiem czasu może tracić swoje walory smakowe. Poza tym nic się nie stanie i nie będzie szkodliwa, najwyżej mniej smaczna. Inaczej, jeśli zostanie poddana działaniu wilgoci.

Czy herbata jest zdrowa?

Tak! Dlatego jest tak lubiana. Walory zdrowotne w dużej mierze zależą od jej rodzaju, ale każda z odmian ma swoje zalety. Za najzdrowsze uchodzą herbata biała oraz zielona.

Przeczytaj również o:

5 powodów, dla których warto pić zieloną herbatę

Wśród herbat pitych przez naszych Klientów pierwsze miejsce zajmuje zielona herbata, dlatego też chcielibyśmy przedstawić Wam kilka powodów dla których warto pić ją jeszcze częściej.

Ciekawostki o herbacie

Spośród tego nieprzebranego zbioru ciekawostek o herbacie wybraliśmy dla Was kilka naszym zdaniem najbardziej interesujących, niezwykłych i… wyjątkowo praktycznych.

Jak poprawnie przechowywać herbatę

Jeżeli jesteś fanem gatunkowej herbaty to z pewnością ważne jest dla Ciebie to, aby przez długi czas cieszyć się jej pysznym smakiem, cudownym aromatem a często również – pięknym wyglądem. Dziś podpowiadamy jak poprawnie przechowywać susz, aby nie stracił swoich drogocennych właściwości.