Jak przechowywać herbatę – kilka porad

Podziel się z innymi!

Jak poprawnie przechowywać herbatę – kilka porad
Jeśli jesteś miłośnikiem herbaty, doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele czynników wpływa na jej smak, aromat a bardzo często właściwości zdrowotne. Nie wystarczy zaopatrzyć się w dobry gatunek suszu – chcąc cieszyć się wysokiej jakości naparem przez dłuższy czas należy zadbać o jego właściwe przechowywanie.

Sposób przechowywania herbaty ma znaczenie

Przechowywanie herbaty ma znaczny wpływ na utrzymanie jej walorów smakowych w dłuższej perspektywie czasowej. Oczywiście, mowa tu przede wszystkim o gatunkowych suszach a nie produktach ekspresowych, dostępnych w dedykowanych opakowaniach. W przypadku tych ostatnich wystarczy, że zadbamy, aby nie były przechowywane w miejscu wilgotnym i że będziemy przestrzegali daty spożycia. Fani herbaty często jednak wybierają produkty gatunkowe, które pozwalają na doznania smakowe dzięki bogactwu licznych dodatków i które cieszą również pięknym wyglądem i cudownym aromatem. Na co więc zwrócić uwagę, kiedy już nabędziemy ulubiony susz?

Warunki przechowywania herbaty

Poniżej kilka istotnych wskazówek, które pozwolą nam się cieszyć smakiem i aromatem ulubionych kompozycji herbacianych przez dłuższy czas.

• Z dala od wilgoci – wilgoć sprawia, że herbata traci swój smak i aromat.
• W zacienionym miejscu – nie zostało jeszcze potwierdzone i udowodnione jednoznacznymi wynikami badań czy ostre światło źle działa na susz, jednak wielu znawców tematu radzi go unikać.
• W chłodnym miejscu – pudełko na herbatę nie powinno stać w miejscu, które jest bardzo nagrzane, bo w ten sposób susz traci swój smak i właściwości.
• Z dala od ostrych, intensywnych zapachów – susz herbaciany z łatwością absorbuje obce zapachy, dlatego należy mieć to na uwadze wybierając miejsce jego przechowywania.

W czym przechowywać herbatę?

Na rynku znajdziemy wiele pojemników do przechowywania herbaty – to na jaki się zdecydujemy to kwestia indywidualnych upodobań oraz budżetu. Najbardziej popularne są wykonane ze szkła albo metalu. W przypadku opakowań szklanych ważne jest to, aby szkło nie było przeźroczyste – w innym przypadku będzie przepuszczało dużą ilość światła co niekorzystnie wpływa na wygląd i smak herbaty. W każdym przypadku istotne jest, aby pojemnik posiadał szczelne zamknięcie.

Jak długo przechowywać herbatę?

Bardzo długo  To dobra informacja dla wszystkich, którzy lubią robić zapasy. Jeżeli masz tylko dobry pojemnik na herbatę, istnieje spora szansa, że będziesz mógł cieszyć się jej smakiem także wtedy, gdy teoretycznie minie już termin przydatności do spożycia, który został ustalony przez producenta.

FAQ

Czy pudełko na herbatę ma znaczenie?

Tak, to od niego w dużej mierze zależy smak i aromat herbaty.

Jak wybrać pojemnik na herbatę?

Przede wszystkim zadbaj o to, by pozwalał na hermetyczne zamknięcie.

Gdzie przechowywać pojemniki z herbatą?

W miejscu zacienionym i nie nazbyt nagrzanym. Dużo zależy też od gatunku herbaty

Czy papierowa torba to dobry sposób przechowywania?

Nie na dłuższą metę. Po przyniesieniu jej do domu przełóż jej zawartość np. do szklanego pojemnika.

Jak długo można przechowywać herbatę?

Data przydatności powinna być podana przez producenta na opakowaniu. Dobrze przechowywana herbata zazwyczaj nadaje się do spożycia nawet przez wiele lat – ale po takim czasie jest zwykle zwietrzała i pozbawiona aromatu.

Przeczytaj również o:

Ciekawostki o herbacie

Spośród tego nieprzebranego zbioru ciekawostek o herbacie wybraliśmy dla Was kilka naszym zdaniem najbardziej interesujących, niezwykłych i… wyjątkowo praktycznych.

Czarna, zielona, czerwona – o co chodzi z tymi kolorami

Czym różni się herbata biała od czarnej? Skąd tyle kolorów herbat i jak się w tym połapać?