Proste sposoby na lepsze samopoczucie

Podziel się z innymi!

Jak walczyć z zakwaszeniem organizmu?

Każdy człowiek bywa czasem osłabiony lub poddenerwowany, boryka się z infekcjami, bólem głowy i problemami trawiennymi albo narzeka na stan skóry i włosów. Kiedy jednak tego typu sytuacje doskwierają wam przez długi czas to oznacza, że wasz organizm nie funkcjonuje prawidłowo i pora przyjrzeć się bliżej swojemu stanowi zdrowia. W przypadku wspomnianych dolegliwości bardzo często przyczyną są zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Zakwaszenie organizmu to na szczęście stan, z którym można prosto i skutecznie walczyć, między innymi poprzez zmianę nawyków żywieniowych.

Co zakwasza organizm?

W codziennym życiu większość ludzi stara się postępować tak, by zachować balans między pracą, nauką i życiem osobistym. Na podobnych zasadach funkcjonuje nasz organizm – on również do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje równowagi, a tę w dużym stopniu może zapewnić mu dobrze skomponowana dieta. Kiedy więc nie odżywiacie się różnorodnie, a w waszej diecie produkty o kwasowym pH wypierają te zasadowe, to pojawiają się problemy z koncentracją, osłabienie, nerwowość i różne dolegliwości fizyczne. Na zakwaszanie organizmu wpływ ma również stres, niektóre leki czy bardzo intensywna, wyczynowa aktywność fizyczna, jednak to właśnie pożywienie ogrywa tutaj zwykle największą rolę. Jeżeli zatem na waszych talerzach dominuje mięso, produkty zbożowe i nabiał, a słodycze, gazowane napoje i kofeina również goszczą w niej regularnie to najwyższa pora na zmianę nawyków żywieniowych. Już samo ograniczenie tych produktów oznacza mniej zakwaszony organizm, a kilka dodatkowych zwyczajów może zdziałać prawdziwe cuda i mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Odpowiednie nawodnienie to podstawa

Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na przywrócenie w organizmie równowagi kwasowo-zasadowej jest odpowiednie nawodnienie. Chodzi jednak nie tylko o to, by pić co najmniej dwa litry płynów dziennie, ale żeby wybierać napoje o właściwościach alkalizujących. Podstawą powinna być woda, najlepiej z dodatkiem cytryny, a także zielona herbata odkwaszająca organizm i różnego rodzaju napary ziołowe. Prym wiedzie tutaj pokrzywa, mięta w klasycznym wydaniu oraz jej łagodniejsza wersja, czyli mięta spearmint, a pożądane działanie wykazuje także czystek i skrzyp. Dobrym pomysłem jest również herbatka odkwaszająca z dodatkiem pokrzywy i aloesu, jak Aloe Vera z oferty Czas na Herbatę, lub też inne kompozycje na bazie zielonej herbaty, na przykład Ambrozja, zawierająca herbaty zielone Sencha i Lung Ching z dodatkiem delikatnej mięty spearmint, kocanki, winogrona i nuty smakowej winogron i nektarynki. Podczas procesu przywracania w organizmie równowagi kwasowo-zasadowej bardzo ważne jest, aby ulubiony napar ziołowy lub dobrej jakości, ekologiczna herbatka odkwaszająca były zawsze po waszą ręką, dlatego też dobrze jest nosić je przy sobie w bidonie lub termosie. To pozwoli na popijanie ich przez cały dzień i wyeliminuje potrzebę sięgania po kawę lub słodkie, gazowane napoje.

Zasada druga: właściwa dieta

Mięso, zboża, nabiał i żywność wysoko przetworzona produkty o właściwościach zakwaszających, zatem ograniczenie ich spożycia lub całkowite ich wyeliminowanie to kolejny krok na drodze do sukcesu. Zamiast nich w naszym menu powinny pojawić się owoce i warzywa w każdej postaci: surowej i gotowanej. Co ciekawe, najlepszą opcją są warzywa zielone, takie jak sałata, jarmuż, seler i pietruszka, bo zawierają w sobie duże dawki chlorofilu i błonnika. A jak odkwasić organizm, jeżeli te produkty nie należą do waszych ulubionych i ciężko wam będzie zmotywować się do ich zjedzenia? Możecie sięgnąć po buraki, jabłka, banany i melony, a także wprowadzić do diety zdrowe tłuszcze, np. olej z wiesiołka, oliwę z oliwek czy olej lniany. Spróbujcie też „przemycić” mniej lubiane produkty w sokach, koktajlach i zupach-krem. Takie działanie z pewnością się opłaci, a wasz organizm odwdzięczy się wam lepszym samopoczuciem.
W dzisiejszych czasach z problemem zakwaszonego organizmu boryka się coraz więcej ludzi. Na szczęście poznanie przyczyn złego samopoczucia, a następnie wprowadzenie kilku zmian w jadłospisie może znacząco poprawić komfort życia i pozbycie się uczucia permanentnego zmęczenia, bólu głowy czy nawracających infekcji. Takie to proste, a zarazem tak skuteczne!

Przeczytaj również o:

Alternatywne zastosowania zielonej herbaty

Poznaj nowe sposoby na wykorzystanie zielonej herbaty.

Matcha – więcej niż herbata

Japońska Matcha, przez wielu nazywana jest jako „Najlepsza z najlepszych”. Ten aromatyczny i słodki napar z roku na rok zyskuje coraz większą popularność również w Polsce. Ciekawi Was, co kryje w sobie ten magicznie wyglądający zielony proszek i jak wygląda proces jego przygotowania?

Moc malin

Maliny są nie tylko pyszne, ale też oferują bogactwo witamin. Poznaj ich moc.