Gaiwan to jeden z ciekawszych elementów wyposażenia miłośników herbaty, zwłaszcza chińskiej.

Podziel się z innymi!

Jeśli chcesz wiedzieć czym jest Gaiwan, po co się go używa i w jaki sposób, to zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Gaiwan — co to jest?

Zacznijmy od podstaw, czyli od tego, czym tak naprawdę jest Gaiwan. To naczynie przeznaczone do parzenia herbaty, jednak bardzo wyróżniające się od innych, typowych zaparzaczy, które są znane w Europie. Podobne formą, bo posiada pokrywkę (Gai) i miseczkę (wan), stąd też jego nazwa. Jest to więc coś w stylu czarki z pokrywką. Często zestawy mają również dołączoną podstawkę.

Gaiwan używany jest od dawien dawna, a dzisiaj stosuje się go np. w prowincji Fujian w Chinach. Tam też kultywowane są tradycyjne zwyczaje związane z parzeniem i piciem herbaty. Robi się to np. przelewając herbatę do czarek z Gaiwanu, co umożliwia kosztowanie jej przez kilka osób, lub picie jej bezpośrednio z niego.

W czym tkwi sekret Gaiwanu? Można pomyśleć, że niczym nie różni się od standardowych sprzętów do parzenia herbaty. Nic bardziej mylnego! Narzędzie to umożliwia parzenie na rozmaite sposoby, najczęściej metodami chińskimi i w krótkim czasie. Na dodatek jest stosowany również do picia bezpośrednio z naczynia.

Zastosowanie Gaiwanu

Gaiwan umożliwia parzenie herbaty na różne sposoby, ale najczęściej jest on wykorzystywany do metody Gong fu cha. Charakteryzuje się ona parzeniem większej ilości suszu w dość krótkim czasie. Ponadto, zazwyczaj stosuje się niewielką ilość wody. Jak można się domyślić, w ten sposób powstaje bardzo intensywny, wyrazisty i mocny napar.

Parzenie w Gaiwanie

Przy parzeniu tą metodą używa się od 4 do nawet 10 g liści na 100 ml wody. Parzenie musi trwać krótko, aby zapewnić esencjonalny i mocny smak, jednak ostateczna długość parzenia będzie zależała od herbaty, jaka jest zaparzana.

Jaka herbata będzie najlepsza do parzenia w Gaiwanie? Będą to:

  • Oolong
  • Pu-Erh
  • Herbata biała
  • Heicha (czarna herbata).

Co ciekawe, w niektórych częściach Chin w Gaiwanie parzy się nawet herbaty zieloną i żółtą. Nie jest to częsta praktyka, ale może przynieść zaskakujące efekty, co sprawdzi się u osób lubiących eksperymenty herbaciane.

Dodatkowo z pomocą Gaiwanu możesz oczywiście przygotować herbatę metodą tradycyjną, dodając mniej suszu i wydłużając czas parzenia liści.

Jakich herbat nie parzyć w Gaiwanie?

  • Gaiwan jest dość uniwersalnym naczyniem i nadaje się do wielu herbat, ale nie wszystkich.
  • Poleca się unikanie parzenia w Gaiwanie japońskich herbat charakteryzujących się drobnymi listkami. Te najczęściej wymagają użycia dodatkowego sitka.

Jak parzyć herbatę w Gaiwanie krok po kroku?

  1. Przygotuj 4 -10 gramów suszu.
  2. Nagrzej Gaiwan, przepłukując go gorącą wodą.
  3. Wsyp susz do miseczki.
  4. Wlej gorącą wodę do liści herbacianych na ok. 15 sekund, lecz nie dłużej, aby nie sparzyć liści. Jak to zrobić? Najlepiej wlać wodę po przykrywce, a po upływie tego czasu, szybko ją odlać.
  5. Do liści, które zostały już przebudzone, wlej wodę (również lejąc po pokrywce) i zaparzaj przez ok. pół minuty.
  6. Odlej napar, odkryj przykrywkę i pij bezpośrednio z naczynia lub przelej do czarek.

Cykle, długość i liczbę parzeń należy dobrać do rodzaju herbaty. Za pomocą tej metody można parzyć ją wielokrotnie.

 

Początkującym osobom poleca się wybieranie herbat o dużych liściach i takich, które nie wymagają parzenia w wysokiej temperaturze. Dzięki temu łatwiej jest uniknąć ryzyka poparzenia.

 

Ciekawostki na temat Gaiwanu

  • Historia Gaiwanu sięga czasów dynastii Ming (lata 1368-1644), gdy mistrz herbaciany, Lu Yu, odkrył to unikalne naczynie.
  • Prawdziwi miłośnicy herbat mówiąc o Gaiwanie, często opisują jego konstrukcję, symbolicznie nawiązując do nieba (wieczko), ziemi (podstawka) i wszystkiego pomiędzy niebem a ziemią (czarka).
  • Technika parzenia herbaty w Gaiwanie wymaga pewnej wprawy. Trzyma się czarkę kciukiem i palcem środkowym, podczas gdy palec wskazujący przytrzymuje pokrywkę. Przechylając naczynie, tworzy się szczelinę między pokrywką a czarką, umożliwiając wylanie naparu, ale zatrzymując liście w środku.
  • Coraz częściej w Polsce organizowane są szkolenia i warsztaty poświęcone kulturze herbaty, także technikom parzenia w Gaiwanie. Uczestnicy mogą zgłębić historię herbaty, nauczyć się praktycznych umiejętności parzenia i poznać różnorodność kultury herbacianej.

Przeczytaj również o:

Nagroda Luksusowa Marka Roku 2023

Miło nam poinformować, że marka Czas na Herbatę otrzymała tytuł Luksusowej Marki Roku 2023. To dla nas ważna rekomendacja w procesie budowania marki i zaufania do jakości oferowanych produktów.
Dziękujemy bardzo wszystkim Pracownikom za udział w kreowaniu pozytywnego wizerunku naszej Firmy.

W telewizji o herbacie

Z okazji Międzynarodowego Dnia Herbaty, który przypada 15 grudnia, gościliśmy w redakcji Pytania na Śniadanie.