Gatunki kaw - czym się różnią?

Podziel się z innymi!

Leniwy, sobotni poranek. Budzicie się zdecydowanie później niż w dzień powszedni, powoli wychodzicie z łóżka i kierujecie swoje kroki prosto do kuchni. Tam, naturalnie i niemal całkowicie automatycznie włączacie ekspres i parzycie kawę – symbol idealnie rozpoczętego dnia.
Zatrzymajmy się jednak na chwilę przy aromatycznej „małej czarnej” i zadajmy sobie kluczowe pytanie: pijecie Arabicę czy Robustę? Te dwa najpopularniejsze na świecie, zarówno pod względem uprawy, jak i spożycia, gatunki kaw mają bowiem inny smak, zapach i wygląd, a do tego różnią się zawartością kofeiny. Poniżej opowiemy o nich kilka słów, żebyście mogli sprawdzić, czy rano sięgacie rzeczywiście po odpowiednią dla Was odmianę i czy fakty naukowe potwierdzają Wasze osobiste odczucia na temat każdego z tych gatunków.

ARABICA – królowa światowych upraw

Na pierwszy ogień weźmy Arabicę, ponieważ to ona stanowi ponad 70% upraw kawy na świecie. Taka popularność nie oznacza wcale, że jest ona niższej wartości czy gorszej jakości. Wręcz przeciwnie – większość miłośników kawy właśnie Arabicę ceni najbardziej. Wszystko za sprawą głębokiego, ale zarazem łagodnego smaku, nierzadko z czekoladową lub korzenną nutą. Kawa ta zawiera sporo cukrów i tłuszczów, natomiast ma w sobie tylko niewielką ilość kofeiny (1-1,5%). Nie gwarantuje zatem intensywnego pobudzenia, a raczej przyjemny i delikatny dopływ energii. Jeżeli chodzi o ziarna Arabici to rozpoznać je można po podłużnym, nieco płaskim kształcie, lekko zielonkawym kolorze i charakterystycznym pęknięciu w kształcie litery S.

ROBUSTA – kofeinowe szaleństwo

Drugi z najpopularniejszych na świecie gatunków kaw, czyli Robusta, to prawdziwa gratka dla miłośników intensywnej, energetycznej „małej czarnej”. Ziarna tej odmiany zawierają w sobie od 2,7% do aż 4% kofeiny, a zaparzony z nich napar pobudza szybko i długotrwale. Sam smak kawy jest również mniej subtelny, za to bardziej cierpki i gorzki niż w przypadku Arabici. Jak jeszcze poznać, że w filiżance macie zaparzoną Robustę? Otóż na jej powierzchni tworzy się charakterystyczna i bardzo lubiana przez wielu z was pianka. Gdyby natomiast w wasze ręce trafiły ziarna kawy to z pewnością zauważycie, że są one nieco mniejsze od jej głównej konkurentki, a do tego bardziej owalne i o lekko szarawym odcieniu.

Kilka słów o uprawie

Wygląd, smak i aromat dwóch najpopularniejszych kaw świata to różnice, które wynikają przede wszystkim z miejsca i warunków ich uprawy. Arabica jest bardziej wymagająca, uprawia się ją na plantacjach zlokalizowanych na wysokości od 1 do 2 tys. m n.p.m., a optymalna dla niej temperatura to 15 do 30 stopni Celsjusza. Robustę z kolei uprawiać można w całej strefie międzyzwrotnikowej, nawet na terenach niższych i cieplejszych. Do tego jest ona bardziej odporna na szkodniki. Ta ostatnia kwestia to z jednej strony zasługa większej ilości kofeiny w ziarnach (substancja ta uznawana jest czasem za naturalny pestycyd!), z drugiej – dwukrotnie mniejszej liczbie chromosomów w każdej komórce (Arabica ma ich 44, a Robusta 22).

Arabica i Robusta – w swoich niezliczonych odmianach – to dwa zdecydowanie najbardziej popularne gatunki kaw na świecie. Oczywiście na naszej planecie uprawiane są również inne odmiany (np. Liberica) i krzyżówki obu tych rodzajów (np. Arabusta), jednak są one raczej niszowe i spotkać je możecie raczej tylko w sklepach dla prawdziwych koneserów. W wolnej chwili weźcie zatem swoją ulubioną kawę i sprawdźcie, czy należycie do grupy miłośników Robusty czy raczej wolicie Arabicę. Spróbujcie też ziaren tej drugiej odmiany, bo kto wie – być może podbije ona wasze serca? ????

Przeczytaj również o:

Kawa w liczbach

Czy kiedykolwiek podczas picia kawy zastanawialiście się, ile osób podobnie zaczyna dzień? Sprawdzaliście, ile filiżanek kawy rocznie spożywa się na wszystkich kontynentach, a ile przypada dziennie na każdego Europejczyka? Specjalnie dla was zagłębiliśmy się w temat kawowej statystki.

Smak i aromat herbaty na dłużej

Odpowiednio przechowywana herbata może zachować swój wspaniały, świeży smak i intensywny aromat nadspodziewanie długo. Zdecydowanie warto więc zadbać o najlepszą ochronę herbacianego suszu. Chętnie podpowiemy Wam co zrobić, aby herbata nie straciła swoich cennych właściwości i zachowała swój smak na dłużej.

Kawa: kwasowość kontra kwaśność

Kwasowość i kwaśność, niby podobne określenia, a w przypadku kawy znaczą coś zupełnie innego. Czy to źle gdy kawa jest mocno kwasowa? Jak uniknąć kwaśnej kawy? Poznaj sekrety małej czarnej i wybieraj kawę idealną dla siebie.