Najpopularniejsze kawy i inne ciekawostki na temat „małej czarnej”

Podziel się z innymi!

Dzień bez kawy to dla wielu z nas dzień stracony. A czy kiedykolwiek podczas jej picia zastanawialiście się, ile osób na całym świecie myśli podobnie? Sprawdzaliście, ile filiżanek kawy rocznie spożywa się na wszystkich kontynentach, a ile przypada dziennie na każdego Europejczyka? Specjalnie dla was zagłębiliśmy się w temat kawowej statystki i z nieprzebranego zbioru liczb wybraliśmy piętnaście, które wydały nam się najważniejsze, a także najbardziej ciekawe.

 1. Powszechnie przyjmuje się, że na świecie uprawiane są 2 rodzaje kawy: Arabika i Robusta. Trzeba jednak pamiętać, że każda z nich ma wiele różnych odmian, a do tego dochodzą jeszcze ich krzyżówki. Jest zatem w czym wybierać.
 2. Arabika stanowi 70% wszystkich zbiorów, dlatego to ona uznawana jest za najbardziej popularny gatunek kawy. Pozostałe 30% rynku należy do Robusty.
 3. Produkcja kawy to bardzo ważny element gospodarki ponad 70 regionów świata, ulokowanych pomiędzy zwrotnikiem Raka a zwrotnikiem Koziorożca. Plantacje zlokalizowane są zatem w obu Amerykach, Azji, Oceanii i Afryce.
 4. Co roku na świecie produkuje się niemal 10 milionów ton kawy, a plantacje rozciągają się na ponad 10 milionów hektarów!
 5. Największy producent kawy na świecie to Brazylia. Na terenie tego kraju uprawia się prawie 3 miliardy drzewek kawowca i uzyskuje się prawie 2,5 miliona ton kawy rocznie.
 6. Każde drzewko kawowca zaczyna owocować po 3-4 latach od posadzenia, a potem wydaje ziarno przez około 30 lat.
 7. Warto wiedzieć, że kawa to nie tylko biznes wielkich koncernów. Na całym świecie jej wytwarzaniem zajmuje się aż 25 milionów drobnych producentów.
 8. Pozostając w temacie produkcji – każdy worek jutowy do przechowywania kawy mieści w sobie aż 600 000 pojedynczych ziaren.
 9. Każdego roku mieszkańcy naszego globu wypijają aż 40 miliardów filiżanek pysznej, aromatycznej kawy.
 10. Jeżeli chodzi o spożycie kawy w poszczególnych krajach to najwięcej kilogramów na obywatela przypada w Finlandii – jest to aż 13 kg rocznie. Średnia europejska to 4,7 kg.
 11. Statystyczny Europejczyk pije 4 kawy każdego dnia, co rocznie daje 160 litrów napoju na głowę.
 12. Polacy nieco zaniżają średnią europejską – każdego roku spożywamy ok. 3,5 kg kawy na osobę.
 13. Z zakupem dobrej jakości kawy w dzisiejszych czasach nie ma najmniejszego problemu, bo kawiarnie powstają jak grzyby po deszczu w każdym zakątku świata. W samych tylko Włoszech „małą czarną” serwuje się podobno w ponad 150 000 kawiarniach i barach!
 14. Patrząc na statystyki sklepowe, najpopularniejsza kawa to kawa mielona. Stanowi ona aż 64% światowego obrotu. Drugie miejsce zajmuje kawa ziarnista (24%), a na dalszych miejscach – ze zdecydowanie gorszym wynikiem – plasują się różnego rodzaju mieszanki typu instant.
 15. Filiżanka espresso zawiera w sobie około 60-65 mg kofeiny, a dzienne spożycie tej substancji u dorosłego człowieka nie powinno przekraczać 0,5 g. Oznacza to, że każdego dnia bez szkody dla zdrowia możemy wypić aż 5 filiżanek „małej czarnej”.
Tagi: zwyczaje, kawa

Przeczytaj również o:

Kawa: kwasowość kontra kwaśność

Kwasowość i kwaśność, niby podobne określenia, a w przypadku kawy znaczą coś zupełnie innego. Czy to źle gdy kawa jest mocno kwasowa? Jak uniknąć kwaśnej kawy? Poznaj sekrety małej czarnej i wybieraj kawę idealną dla siebie.

Przechowywanie kawy

Kawa zachwyca nas swoim aromatem. Co zrobić by z czasem nie traciła swoich właściwości i smakowała tak jak świeżo po otwarciu paczki? Poznaj wskazówki, które pomogą właściwie przechowywać kawę ziarnistą.

Chanoyu – japońska ceremonia picia herbaty

Choć najpopularniejszy na świecie złocisty napar wywodzi się z Chin, to właśnie Japończycy zamienili parzenie i picie herbaty w pełen mistycyzmu rytuał. Japońska nazwa ceremonii picia herbaty brzmi cha-no-yu, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy „wrzątek na herbatę”. W istocie jednak przebieg tego procesu jest znacznie bardziej skomplikowany niż jego nazwa.