Jak przechowywać herbatę

Podziel się z innymi!

Odpowiednio przechowywana herbata może zachować swój wspaniały, świeży smak i intensywny aromat nadspodziewanie długo. Zdecydowanie warto więc zadbać o najlepszą ochronę herbacianego suszu. Chętnie podpowiemy Wam co zrobić, aby herbata nie straciła swoich cennych właściwości i zachowała swój smak na dłużej.

Herbata, podobnie zresztą jak wiele innych produktów spożywczych, źle znosi kontakt z wilgocią. Stąd niezwykle ważne jest, by przechowywać ją w hermetycznych, możliwie niedużych pojemnikach. Kolejnym czynnikiem niesprzyjającym liściom herbaty jest światło, które powoduje ich szarzenie oraz utratę walorów zdrowotnych i smakowych. Zdecydowanie odradzamy więc trzymanie suszu w przeźroczystych naczyniach lub plastikowych pudełkach. Zanim przesypiemy naszą herbatę do nowego pojemnika, konieczne jest jego umycie i osuszenie. Zwłaszcza jeśli wcześniej znajdował się w nim inny rodzaj suszu. Liście herbaty intensywnie chłoną zapachy z otoczenia, dlatego też herbatę należy przechowywać z dala od przypraw i innych produktów o intensywnym zapachu. Dzięki temu klasyczny Earl Grey lub ulubiony Rooibos nie przejdą żadnym niepożądanym zapachem. Trwałość herbaty zależy jednak nie tylko od naczynia, w którym jest przechowywana, ale też od samego pomieszczenia, w którym się znajduje. Warto zadbać, by było to miejsce suche i ciepłe, często wietrzone. Herbata trzymana w miejscu, w którym wilgotność powietrza wynosi 70%, zacznie się szybko psuć.

Do przechowywania ulubionych odmian herbaty idealnie sprawdzą się puszki lub słoiki wykonane z porcelany, nieprzezroczystego szkła czy nierdzewnej stali. Świetnym pomysłem są także drewniane szkatułki, które swoją stylistyką nawiązują do tych używanych w Chinach.

Odpowiednio przechowywane liście nie tylko zachowują swoje właściwości, ale podobnie jak wino, z czasem nabierają mocy i intensywności. W naszej ofercie znajdziecie różnorodne pojemniki, które pozwolą Wam w pełni rozkoszować się smakiem ulubionej herbaty przez długi czas. LINK

Tagi: akcesoria

Przeczytaj również o:

Zaparzacz szczypce wśród herbaty owocowej

Niezbędnik herbaciarza – zaparzacze

Fusy na dnie filiżanki przydają się wyłącznie do wróżenia. Podczas delektowania się herbatą tylko przeszkadzają. Na szczęście w sklepach można znaleźć całą masę zaparzaczy – naszym zdaniem niezbędnych dla każdego prawdziwego herbaciarza. Dzięki nim herbatę można przygotować w ulubionym kubku, filiżance lub dzbanku. Poniżej przedstawiamy 5 najbardziej popularnych możliwości 🙂

Chanoyu – japońska ceremonia picia herbaty

Choć najpopularniejszy na świecie złocisty napar wywodzi się z Chin, to właśnie Japończycy zamienili parzenie i picie herbaty w pełen mistycyzmu rytuał. Japońska nazwa ceremonii picia herbaty brzmi cha-no-yu, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy „wrzątek na herbatę”. W istocie jednak przebieg tego procesu jest znacznie bardziej skomplikowany niż jego nazwa.

5 powodów, dla których warto pić zieloną herbatę

Wśród herbat pitych przez naszych Klientów pierwsze miejsce zajmuje zielona herbata, dlatego też chcielibyśmy przedstawić Wam kilka powodów dla których warto pić ją jeszcze częściej.