Herbata Cesarska

Podziel się z innymi!

W dawnych czasach żółta herbata nazywana była „herbatą cesarską”, gdyż raczyć się nią mógł jedynie władca Chin oraz jego najbliżsi współpracownicy. Jeśli jesteście ciekawi, dlaczego stanowiła ona tak luksusowe dobro to zapraszamy do lektury.
Za unikalnością żółtej herbaty stoi przede wszystkim ogromna precyzja przy zbiorze liści, która wpływa na jej późniejszą jakość. Ponadto ten wyjątkowy gatunek uprawiany jest jedynie w Chinach i to w bardzo małych ilościach. Herbata żółta jest przez to trudno dostępna oraz mało znana w Europie. Taki stan rzeczy sprawia, że stanowi obiekt poszukiwań koneserów z całego świata, osiągając niekiedy bardzo wysokie ceny.
Wszystkich chcących poczuć moc żółtego gatunku zapraszamy do naszych salonów. Znajdziecie w nich dwie wyjątkowe kompozycje: Yellon Wang oraz Yellow Jasmine. Pierwsza z nich to odmiana pochodząca z chińskiej prowincji Hunan. Składa się z całych, długich liści, które dają jej szlachetny, złoty napar. W smaku jest wyjątkowo subtelna, w aromacie natomiast wyczuć można lekką, kwiatową nutę. Druga propozycja wyróżnia się z kolei niezwykle delikatnym smakiem – słodyczą przełamaną delikatną nutą goryczki oraz intensywnym aromatem, który zawdzięcza leżakowaniu ze świeżymi kwiatami jaśminu. Napar ma kolor słomkowo-żółty.
Żółtą odmianę herbaty zalewamy wodą o temperaturze 80-85ºC i parzymy przez około 2-3 minuty. Uzyskany w ten sposób napar ma bladożółtą barwę, a także charakteryzuje się świeżym i przyjemnym smakiem oraz delikatnym aromatem. Istotnym elementem żółtej herbaty są również jej właściwości. Raczenie się nią przywraca bowiem siły witalne, wspomaga układ trawienny, a także działa oczyszczająco.

Przeczytaj również o:

Czarna, zielona, czerwona – o co chodzi z tymi kolorami

Czym różni się herbata biała od czarnej? Skąd tyle kolorów herbat i jak się w tym połapać?

Matcha – więcej niż herbata

Japońska Matcha, przez wielu nazywana jest jako „Najlepsza z najlepszych”. Ten aromatyczny i słodki napar z roku na rok zyskuje coraz większą popularność również w Polsce. Ciekawi Was, co kryje w sobie ten magicznie wyglądający zielony proszek i jak wygląda proces jego przygotowania?