Łyżeczka łyżeczce nierówna
Nawet ci z nas, którzy przejawiają w życiu aptekarską wręcz dokładność, muszą zaakceptować fakt, że kuchnia to mimo wszystko nie apteka. Tu nic nigdy nie jest absolutnie precyzyjne. Dlatego jeśli próbujemy ustalić nawet tak prosty fakt jak to, ile gramów ma łyżeczka do herbaty, musimy pogodzić się z odpowiedzią: „to zależy”. Choć łyżeczki mają mniej więcej ustandaryzowaną wielkość i tak mogą nieznacznie różnić się od siebie rozmiarem. Do tego dochodzi kwestia tego, co i jak nimi odmierzamy. Inną gramaturę będzie mieć ciężki cukier, a inną lekkie kakao czy mąka ziemniaczana. No i czy mowa jest o płaskiej, czubatej czy może kopiastej łyżeczce?
Gramatura kawy i herbaty
Zasada „łyżeczka łyżeczce nierówna” dobrze sprawdza się chociażby w przypadku herbaty. W zależności od tego, jaki rodzaj suszu wybierzemy, otrzymamy nieco inną gramaturę. Przykładowo łyżeczka czarnej herbaty yunnan wynosi ok. 1,5 g, podczas gdy zielona herbata o mocnym skręcie – nawet 2,5 g. Dla wygody możemy jednak uśrednić wynik i przyjąć, że jedna łyżeczka herbaty to ok. 2 g. Mielona kawa jest już nieco cięższa – jedna płaska łyżeczka do ok. 5 g.
Ile gramów ma łyżeczka cukru?
Cukier to, obok mąki, prawdopodobnie najczęściej odmierzana w kuchni substancja. W końcu to podstawa wypieków i deserów. Pół biedy, jeśli w przepisie na ciasto autor podaje proporcje składników w prosty do odmierzenia sposób. A co jeśli pojawia się gramatura? Najlepiej sięgnąć po to, co akurat mamy pod ręką. A zatem: ile gramów ma łyżeczka cukru? A łyżka lub szklanka? Wiele zależy od rodzaju cukru, jaki odmierzamy tymi przedmiotami. Tzw. cukier trzcinowy lub biały jest nieco cięższy niż cukier puder. Wbrew pozorom te drobne różnice mogą mieć w efekcie spore znaczenie. Nie każdy lubi zbyt słodkie desery. No dobrze, przejdźmy więc do konkretów: ile gramów ma łyżeczka, łyżka i szklanka słodkiej, sypkiej substancji?
Cukier biały
- łyżeczka – 5 g
- łyżka – 13 g
- szklanka – 220 g
Cukier trzcinowy
- łyżeczka – 5,5 g
- łyżka – 14 g
- szklanka – 238 g
Cukier puder
- łyżeczka – 4 g
- łyżka – 10 g
- szklanka – 170 g
Szklanka, łyżka i łyżeczka – ile to gramów konkretnej substancji?
Przedstawiamy krótką ściągawkę, która z pewnością przyda się w niejednej kuchni.
Ile gramów ma łyżeczka:
- soli – 7 g
- kakao – 3 g
- mleka / wody / bulionu – 5 g
- mąki pszennej – 3 g
- mąki ziemniaczanej – 4 g
- masła / margaryny – 5 g
- śmietany – 4 g
- śmietany kremówki – 6 g
- płatków owsianych – 2 g
Ile gramów ma łyżka:
- soli – 19 g
- kakao – 8 g
- mleka / wody / bulionu – 15 g
- mąki pszennej – 10 g
- mąki ziemniaczanej – 12 g
- masła / margaryny – 15 g
- śmietany – 14 g
- śmietany kremówki – 16 g
- płatków owsianych – 7 g
Ile gramów ma szklanka:
- soli – 300 g
- kakao – 130 g
- mleka / wody / bulionu – 250 g
- mąki pszennej – 160 g
- mąki ziemniaczanej – 190 g
- masła / margaryny – 250 g
- śmietany – 240 g
- śmietany kremówki – 260 g
- płatków owsianych – 110 g
A może zainwestować w miarki kuchenne?
Na co dzień odmierzanie składników za pomocą łyżeczki czy szklanki powinno doskonale zdać egzamin. Jeśli jednak w kuchni spędzamy naprawdę dużo czasu, a pieczenie to nasza prawdziwa pasja, warto pomyśleć o zakupie elektronicznej wagi kuchennej oraz profesjonalnych miarek. To więcej niż zwykłe gadżety – naprawdę ułatwiają kucharzenie. Dzięki nim raz na zawsze możemy pozbyć się pytań w stylu: ile gramów ma łyżeczka. Zestaw miarek kuchennych będzie również doskonałym prezentem dla każdego pasjonata gotowania. Z pewnością doceni eleganckie miarki wykonane ze stali nierdzewnej lub bajecznie kolorowego silikonu.
Ile gramów ma standardowo łyżeczka?
Jeśli za przykład przyjąć cukier, łyżeczka do herbaty standardowo waży 5 g. Na łyżeczce mieści się też ok. 4 g mielonej kawy i 2 g herbacianego suszu.
Jaka jest standardowa gramatura łyżki, połowy szklanki i szklanki?
Jeśli za przykład przyjąć biały cukier, łyżka stołowa mieści 13 g, połowa szklanki – 120 g, a cała szklanka – 220 g.
Czym najlepiej odmierzać składniki?
Warto zainwestować w zestaw miarek kuchennych, zarówno tych w kształcie łyżki, jak i większych – przezroczystych pojemników z podziałką.