Z pewnością doskonale znacie naszą najważniejszą dewizę, głoszącą, że zawsze jest dobry czas na herbatę. A czy wiecie, że nie tylko my tak uważamy? Na świecie codziennie wypijane są miliardy filiżanek tego aromatycznego napoju, zużywa się niewyobrażalne ilości doskonałego suszu i zbiera tony najlepszych, najmłodszych i najbardziej zielonych listków z herbacianych krzewów. Jesteście ciekawi, o jak dużych liczbach mówimy? O tych, a także o kilku innych ciekawych wyliczeniach z herbatą w tle dowiecie się z naszego zestawienia.
- Najwięksi producenci herbat na świecie to kraje azjatyckie: Indie, Sri Lanka, Chiny i Japonia. Łącznie na świecie każdego roku produkuje się niemal 6 mln ton herbaty (w roku 2016 było to 5,73 mln ton).
- Największą produkcją pochwalić się mogą Chiny – jest to ponad 1,5 miliona ton suszu. Za najlepsze herbaty często uważa się jednak nie te uprawiane w Państwie Środka, ale pochodzące z Japonii.
- Aż 4,5 miliona hektarów zajmują wszystkie plantacje herbaty na świecie. Roczny plon z każdego hektara to 990 kg suchej masy liści.
- Każdy z zasadzonych na plantacji krzewów eksploatuje się przez około 50 lat.
- Najstarszy na świecie krzew jest jednak o wiele, wiele starszy – liczy sobie aż 3200 lat!
- Przyjmuje się, że istnieje około 1500 rodzajów herbat. Nie wiadomo jednak do końca, czy są to naprawdę zupełnie inne rośliny, czy tylko jeden gatunek herbacianego krzewu w różnych odmianach.
- Statystyki pokazują, że najwięcej herbaty pije się w Turcji – zużywa się tam jej aż 3,5 kg rocznie na osobę. W Europie za największych amatorów złotego naparu uważa się Irlandczyków (2,18 kg suszu na osobę), a w czołówce znajduje się również Polska.
- Każdego roku do Polski sprowadzanych jest ponad 30 000 ton herbaty, głównie odmiany czarnej. Zużycie herbacianego suszu w naszym kraju to około 1 kilogram na osobę rocznie, co daje nam 4 miejsce w Europie i 8 na świecie.
- Anglicy, uważani przez wielu za prawdziwych znawców i smakoszy herbaty, wypijają rocznie około 62 000 000 000 filiżanek tego napoju.
- Z jednego kilograma herbaty, czyli takiej ilości, jaką średnio zużywa co roku każdy Polak, zaparzyć można około 400 filiżanek naparu.
- Różne rodzaje herbat zaparzać należy w różnych temperaturach. Dla czarnej herbaty jest to 95 stopni Celsjusza, dla białej 70 stopni, żółtej od 75 do 80 stopni, a zielonej 80 stopni.
- W krajach azjatyckich zdecydowanie największym uznaniem cieszy się herbata zielona. Inaczej sprawa wygląda na Zachodzie – aż 90% importu do Europy i Ameryki stanowi herbata czarna.
- W Stanach Zjednoczonych największą popularnością cieszy się ice tea. Stanowi ona aż 85% całego spożycia herbaty w tym kraju.