Najlepsze alternatywy dla pobudzającego espresso lub delikatnej caffè latte

Podziel się z innymi!

Właściwie, dlaczego nie kawa?

Budzi, orzeźwia, poprawia koncentrację, przyspiesza metabolizm, a do tego, pita z umiarem, pomaga zapobiegać udarom mózgu i zawałom serca. Wydawałoby się, że to napój idealny. Zanim więc odpowiemy na pytanie „co pić rano zamiast kawy”, poruszmy temat tego, kto i dlaczego kawy pić nie powinien. Z pewnością warto zrezygnować z tego napoju przy nadciśnieniu, nadkwasocie, wrzodach żołądka lub innych problemach związanych z układem trawiennym. Choć kobietom w ciąży lekarze zazwyczaj zezwalają na wypicie dwóch filiżanek słabej kawy dziennie, lepiej dmuchać na zimne i w tym wyjątkowym czasie odstawić kofeinę całkowicie. Pamiętajmy również, że kawa silnie stymuluje centralny układ nerwowy. Ma to swoje pozytywne strony – pod jej wpływem mózg produkuje więcej serotoniny, a my zyskujemy energię i dobry humor. Przy zbyt wielu filiżankach jednak możemy stać się mocno pobudzeni i nerwowi. Z tego powodu dobrze jest zrezygnować z picia kawy w drugiej części dnia, a zwłaszcza wieczorem, przed snem.

Co zamiast kawy? Inne napoje z kofeiną

Yerba mate

W jednej filiżance parzonej kawy znajduje się od 60 do 140 mg kofeiny. To sporo. Jeśli szukamy zamiennika o podobnie silnym działaniu, powinniśmy sięgnąć po yerba mate. To napar przyrządzany z liści ostrokrzewu paragwajskiego, popularny zwłaszcza w krajach Ameryki Południowej, gdzie stanowi właśnie odpowiednik kawy. Jedna szklanka mate zawiera średnio 85 mg kofeiny, czyli więcej niż pojedyncze espresso. Przy czym zawarte w yerbie substancje wydłużają proces wchłaniania kofeiny, dzięki czemu ta działa na nas znacznie dłużej. Wybierając mate z dodatkiem guarany, uzyskamy jeszcze mocniejszy efekt!

Zielona herbata

Co pić zamiast kawy, jeśli zależy nam na delikatnym pobudzeniu? Tu sprawdzą się wszelkie odmiany zielonej herbaty. Japońska sencha zawiera około trzy razy mniej kofeiny niż kawa, więc działa dużo łagodniej. Napar z pierwszego parzenia ma działanie pobudzające, zaś z drugiego – uspokajające. Zielona herbata ożywia umysł i poprawia koncentrację. Zawiera również mnóstwo witamin, mikroelementów i odmładzających polifenoli.

Matcha

To sproszkowana na puder zielona herbata. Pijąc przygotowywany z niej piękny, jasnozielony napój o delikatnym smaku, spożywamy zatem niejako samą esencję. Wszystkie dobroczynne składniki, jakie znajdziemy w naparze z zielonej herbaty, w Matchy będą funkcjonowały w formie zwielokrotnionej. Dotyczy to także kofeiny. Filiżanka tego napoju ma jej aż 70 mg. Matcha to również bogactwo witamin, mikroelementów i przeciwutleniaczy. Doskonale smakuje jako latte, zwłaszcza z mlekiem owsianym.

A co zamiast kofeiny?

Jeśli za pytaniem „co zamiast kawy” kryje się nasza nietolerancja kofeiny, warto pomyśleć o skutecznych zamiennikach tego związku chemicznego.

Gorąca woda i ostre przyprawy

Gdy chodzi o pobudzenie i orzeźwienie, woda jest nie do przecenienia. W końcu nasze ciało składa się z niej w ok. 70%. Ospałość i zmęczenie często świadczą po prostu o odwodnieniu organizmu. Wodę najlepiej spożywać ciepłą. Rano warto samodzielnie przygotować prosty napój izotoniczny, który nie tylko nas obudzi i nawodni, ale również pomoże rozkręcić metabolizm. Do szklanki ciepłej wody należy dodać sok z cytryny, łyżeczkę miodu, łyżeczkę sproszkowanej kurkumy, a także szczyptę soli, pieprzu cayenne i imbiru. To prawdziwa bomba energetyczna!

Zielony koktajl

Co jeszcze pić zamiast kawy? Smoothies lub soki na bazie zielonych warzyw. To łatwo przyswajalne źródło energii, błonnika, witamin i mikroelementów. Pite przed śniadaniem odżywiają organizm, nie obciążając układu trawiennego, dzięki czemu w mig stawiają na nogi i pobudzają przemianę materii.

Kakao lub kawa zbożowa

Osoby, które z różnych powodów nie mogą spożywać kawy, ale tęsknią za jej smakiem lub samym rytuałem picia tego aromatycznego napoju, powinny powrócić do bogatego w magnez kakao lub kawy zbożowej. Może i nie mają tak silnych właściwości pobudzających, ale świetnie regenerują organizm – zwłaszcza po intensywnym wysiłku fizycznym lub umysłowym.

Jaki napój ma działanie najbardziej zbliżone do kawy?

Yerba mate lub mocna czarna herbata. Oba napoje posiadają podobną do kawy ilość kofeiny, przy czym pobudzające działanie mate utrzymuje się znacznie dłużej.

Kto powinien sięgać po zamienniki kawy?

Przede wszystkim osoby cierpiące na problemy z sercem i układem krążenia, a także z układem trawiennym. Kawa odradzana jest również kobietom w ciąży i karmiącym.

Jak można wzmocnić pobudzające działanie dowolnego napoju?

Poprzez dodanie do niego przypraw, takich jak imbir, pieprz cayenne, kurkuma czy cynamon.

Przeczytaj również o:

Kawa i herbata w filmowym świecie

Zastanawialiście się, jak motyw kawy i herbaty wykorzystywany jest w produkcjach wielkiego formatu? Sięgać pamięcią nie trzeba daleko, bo codzienne rytuały to niejednokrotnie kanwa opowieści lub charakterystyczny motyw, nie tylko w popularnych “Przyjaciołach” – poznajcie inne okazje, gdy kawa wpłynęła na filmowy świat.

Czy można pić kawę w ciąży?

Ciąża to niewątpliwie wyjątkowy czas. Również dlatego, że wymaga świadomego podejścia do wielu kwestii, które na co dzień wydają nam się błahe i oczywiste. Jedną z nich jest postawa wobec wszelkich używek. Alkohol, papierosy, napoje energetyczne – tu sprawa jest oczywista. Co innego kawa – to w końcu przyjemność, która bywa wręcz zbawienna dla zdrowia. No właśnie: czy w ciąży można pić kawę?