Matcha - więcej niż herbata

Podziel się z innymi!

Japońska Matcha, przez wielu nazywana jest jako „Najlepsza z najlepszych”. Ten aromatyczny i słodki napar z roku na rok zyskuje coraz większą popularność również w Polsce. Ciekawi Was, co kryje w sobie ten magicznie wyglądający zielony proszek i jak wygląda proces jego przygotowania?

Zielone herbaty pochodzące z Japonii od wieków cieszą się ogromnym uznaniem na całym świecie. Nie inaczej jest w przypadku Matchy. Na tle innych herbat wyróżnia ją barwa i konsystencja, a także aksamitny smak. Herbaciany pył poza bogactwem smaku kryje w sobie niezliczone właściwości prozdrowotne, bogactwo witamin i minerałów, w tym największą ze wszystkich zielonych herbat zawartość przeciwutleniaczy. Swą unikatowość zawdzięcza specjalnej uprawie krzewów i procesowi przygotowania suszu.

Początek ma miejsce już na plantacjach, gdzie krzewy osłaniane są specjalnymi bambusowymi matami. Zbiera się jedynie najmłodsze i najlepsze jakościowo liście, które następnie pozbawia się nerwów głównych i bocznych, dzięki czemu zostaje tylko tzw. Tencha – najbardziej delikatna część miękkiej blaszki. Tak przygotowane liście poddawane są czasochłonnemu procesowi mielenia na tradycyjnych, granitowych płytach,  w wyniku czego powstaje  niezwykle gładki, intensywnie zielony proszek. Najbardziej renomowani producenci Matchy dbają dodatkowo, aby liście od razu po zmieleniu zostały hermetycznie zapakowane i przesłane drogą lotniczą w różne rejony świata.

6 kroków do zdrowia, czyli co sprawia, że Matcha jest tak wyjątkowa?

  1. Pomaga oczyszczać organizm, a dzięki dużej ilości błonnika wspomaga pracę jelit i wspiera regulowanie zawartości cukru we krwi.
  2. Wspomaga odchudzanie – przyśpiesza metabolizm i spalanie tłuszczu, także w trakcie spoczynku.
  3. Dzięki dużej zawartości L-teaniny, aminokwasu o właściwościach psychoaktywnych, działa relaksująco, a jednocześnie pobudza do działania i dodaje energii.
  4. Działa odmładzająco – ma tyle oksydantów co 10 filiżanek zwykłej zielonej herbaty. Niszczy wolne rodniki, zapobiegając rozwojowi chorób i opóźniając procesy starzenia.
  5. Jej spożywanie może przyczynić się do obniżenia poziomu złego cholesterolu.
  6. Matcha ma nie tylko bogate właściwości zdrowotne, ale i szerokie zastosowanie w kuchni. Idealnie sprawdzi się podczas przygotowywania lodów, omletów, galaretek, ciast, babeczek oraz zimnych i gorących napojów na bazie mleka i soków.

Wyjątkowy rytuał

Wyjątkowa, pudrowa konsystencja obliguje. Aby w pełni wykorzystać potencjał Matchy, należy przygotować ją w odpowiedni sposób. Ceremoniał jej parzenia to Chanoyu, a do jego wykonania niezbędne są cztery elementy: czarka matchawan, pędzel/miotełka chasen, łyżeczka chashaku oraz sitko. Obrzęd rozpoczyna ogrzanie czarki, poprzez nalanie do niej wrzątku. Następnie w gorącej wodzie zanurza się pędzel chasen, by w ten sposób go uelastycznić. Po wylaniu wody z matchawanu odmierza się dwie łyżeczki Matchy i przesypuje je przez sitko do wnętrza naczynia. Całość należy zalać 60 ml wody o temperaturze 80 stopni Celsjusza i energicznie ubijać pędzlem chasen, wykonując przy tym ruchy przypominające literę M. Po 30 sekundach na wierzchu Matchy pojawi się pianka – jest to znak, że aromatyczny napar jest już gotowy do spożycia. Nie pozostaje nic więcej, jak delektować się unikalnym, słodkim smakiem charakterystycznym wyłącznie dla Matchy.

Matcha, jak i wszystkie niezbędne do jej przygotowania przyrządy są dostępne w sklepach stacjonarnych Czas na Herbatę oraz w sklepie internetowym.

 

Tagi: herbata zielona, matcha

Przeczytaj również o:

Chanoyu – japońska ceremonia picia herbaty

Choć najpopularniejszy na świecie złocisty napar wywodzi się z Chin, to właśnie Japończycy zamienili parzenie i picie herbaty w pełen mistycyzmu rytuał. Japońska nazwa ceremonii picia herbaty brzmi cha-no-yu, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy „wrzątek na herbatę”. W istocie jednak przebieg tego procesu jest znacznie bardziej skomplikowany niż jego nazwa.

Herbata żółta – Susz godny cesarza

W dawnych czasach żółta herbata nazywana była „herbatą cesarską”, gdyż raczyć się nią mógł jedynie władca Chin oraz jego najbliżsi współpracownicy. Jeśli jesteście ciekawi, dlaczego stanowiła ona tak luksusowe dobro to zapraszamy do lektury.