Dzień bez kawy to dla wielu z nas dzień stracony. A czy kiedykolwiek podczas jej picia zastanawialiście się, ile osób na całym świecie myśli podobnie? Sprawdzaliście, ile filiżanek kawy rocznie spożywa się na wszystkich kontynentach, a ile przypada dziennie na każdego Europejczyka? Specjalnie dla was zagłębiliśmy się w temat kawowej statystki i z nieprzebranego zbioru liczb wybraliśmy piętnaście, które wydały nam się najważniejsze, a także najbardziej ciekawe.
- Powszechnie przyjmuje się, że na świecie uprawiane są 2 rodzaje kawy: Arabika i Robusta. Trzeba jednak pamiętać, że każda z nich ma wiele różnych odmian, a do tego dochodzą jeszcze ich krzyżówki. Jest zatem w czym wybierać.
- Arabika stanowi 70% wszystkich zbiorów, dlatego to ona uznawana jest za najbardziej popularny gatunek kawy. Pozostałe 30% rynku należy do Robusty.
- Produkcja kawy to bardzo ważny element gospodarki ponad 70 regionów świata, ulokowanych pomiędzy zwrotnikiem Raka a zwrotnikiem Koziorożca. Plantacje zlokalizowane są zatem w obu Amerykach, Azji, Oceanii i Afryce.
- Co roku na świecie produkuje się niemal 10 milionów ton kawy, a plantacje rozciągają się na ponad 10 milionów hektarów!
- Największy producent kawy na świecie to Brazylia. Na terenie tego kraju uprawia się prawie 3 miliardy drzewek kawowca i uzyskuje się prawie 2,5 miliona ton kawy rocznie.
- Każde drzewko kawowca zaczyna owocować po 3-4 latach od posadzenia, a potem wydaje ziarno przez około 30 lat.
- Warto wiedzieć, że kawa to nie tylko biznes wielkich koncernów. Na całym świecie jej wytwarzaniem zajmuje się aż 25 milionów drobnych producentów.
- Pozostając w temacie produkcji – każdy worek jutowy do przechowywania kawy mieści w sobie aż 600 000 pojedynczych ziaren.
- Każdego roku mieszkańcy naszego globu wypijają aż 40 miliardów filiżanek pysznej, aromatycznej kawy.
- Jeżeli chodzi o spożycie kawy w poszczególnych krajach to najwięcej kilogramów na obywatela przypada w Finlandii – jest to aż 13 kg rocznie. Średnia europejska to 4,7 kg.
- Statystyczny Europejczyk pije 4 kawy każdego dnia, co rocznie daje 160 litrów napoju na głowę.
- Polacy nieco zaniżają średnią europejską – każdego roku spożywamy ok. 3,5 kg kawy na osobę.
- Z zakupem dobrej jakości kawy w dzisiejszych czasach nie ma najmniejszego problemu, bo kawiarnie powstają jak grzyby po deszczu w każdym zakątku świata. W samych tylko Włoszech „małą czarną” serwuje się podobno w ponad 150 000 kawiarniach i barach!
- Patrząc na statystyki sklepowe, najpopularniejsza kawa to kawa mielona. Stanowi ona aż 64% światowego obrotu. Drugie miejsce zajmuje kawa ziarnista (24%), a na dalszych miejscach – ze zdecydowanie gorszym wynikiem – plasują się różnego rodzaju mieszanki typu instant.
- Filiżanka espresso zawiera w sobie około 60-65 mg kofeiny, a dzienne spożycie tej substancji u dorosłego człowieka nie powinno przekraczać 0,5 g. Oznacza to, że każdego dnia bez szkody dla zdrowia możemy wypić aż 5 filiżanek „małej czarnej”.