Miody do herbaty

Podziel się z innymi!

Z poniższego poradnika dowiesz się, czy miód należy dodawać do wrzątku, jak stosować go w zależności od rodzaju oraz który najlepiej wybrać, aby zyskać pełnię smaku naparu herbacianego.

Herbata z miodem

W okresie jesienno-zimowym nie bez powodu wśród różnego rodzaju słodzików prym wiedzie miód. Stosujemy go nie tylko jako zamiennik cukru przy wypiekach czy deserach, ale właśnie jako dodatek do ulubionej herbaty. Miód nadaje jej subtelnego smaku, przełamuje goryczkę i wzbogaca napar o piękną nutę zapachową. Ponadto, słodząc nim herbatę, korzystamy z pełni jego dobrodziejstw, zyskując korzyści prozdrowotne.

Miód działa na nasz organizm wzmacniająco, pomaga przy łagodzeniu objawów przeziębienia, a ponadto działa antybakteryjnie. Miody posiadają liczne właściwości, w zależności od rodzaju oraz okresu zbioru.

Jak wybrać idealny miód do herbaty?

Nie ma uniwersalnego miodu, który doskonale sprawdzi się u każdego miłośnika herbat. Wiele zależy również od efektów, jakich oczekujemy. Jeśli dodajemy go w celu wspomagania organizmu przy łagodzeniu objawów przeziębienia, dobrym rozwiązaniem jest np. miód lipowy. Z kolei osobom, którym zależy na subtelnym osłodzeniu herbaty, poleca się miód wielokwiatowy.

Najlepiej poszukiwać dobrej jakości miodu na przykład w sklepach z herbatą i kawą. Dzięki temu zyskamy pewność, że wybrany przez nas słodzik idealnie będzie współgrał z ulubionym naparem. W ofercie znajdziemy wiele ciekawych połączeń miodu np. z owocami czy z przyprawami, które stworzą świetne połączenie z dobrej jakości herbatą. Doskonałym pomysłem jest miód akacjowy z malinową rapsodią lub miód z orzechami, który możemy dodać również do kawy.

Miłośnikom wzmacniającej herbaty na jesienne wieczory polecany jest miodowy imbir lub miód z dodatkiem cynamonu. Z kolei u osób, które preferują nieco delikatniejsze smaki, sprawdzi się miód z płatkami róży.

Do jakiej herbaty najlepiej pasuje miód?

Co ciekawe, miód to dość uniwersalny słodzik, który sprawdzi się w przypadku niemal każdej herbaty. Wszystko zależy od naszych preferencji smakowych, dlatego warto eksperymentować, aby znaleźć idealne połączenie. Najpopularniejsza czarna herbata słodzona miodem zyska mniejszą goryczkę niż dotychczas. Możemy dodać do niej również miód z owocami.

Jaki miód do jakich herbat?

  • Miód wielokwiatowy jest najbardziej uniwersalny i ma delikatnie słodki posmak. Pasuje do większości herbat.
  • Raczej nie poleca się dodawania miodu do herbaty czerwonej Rooibos, która z natury posiada miodowy posmak.
  • Miód lipowy doskonale sprawdzi się przy herbatach ziołowych.
  • Zielona herbata z miodem wielokwiatowym może stworzyć interesującą kompozycję.
  • Biała herbata idealnie współgra z delikatnym miodem, np. akacjowym. Dzięki temu nie przytłoczymy jej zbyt mocnym smakiem.
  • Herbaty o posmaku trawiastym powinniśmy słodzić miodem kwiatowym.

Ciekawostka!

Nie wszyscy chcą sięgać po świeży miód, dlatego coraz popularniejsze stają się herbaty z jego nutą. Jeśli lubisz lekko miodowy smak i orzeźwiający zapach, sięgnij po dobrej jakości Honeybush.

Jak dodawać miód do herbaty?

Ponieważ miód jest słodszy niż cukier, nie powinniśmy dodawać do naszej herbaty dużej jego ilości. Przykładowo, jeśli na co dzień słodzimy ją dwoma łyżeczkami cukru, zamieńmy tę ilość na 1 łyżeczkę miodu. W przypadku miłośników delikatnej słodyczy, która nie zaburza znacznie smaku herbaty, wystarczy jedynie pół łyżeczki, aby zyskać subtelną różnicę. Najważniejsze by zachować zasadę, że nie słodzimy miodem gorącej herbaty, gdyż możemy stracić jego cenne właściwości.

 

Ważne!

Miód zawiera enzymy pszczele, które tracimy pod wpływem wysokiej temperatury. Z tego powodu nie powinniśmy słodzić nim bardzo gorącej herbaty. Najlepiej dodawać go do naparu w temperaturze nie wyższej niż 40°C. Jeśli zależy nam na pełni właściwości zdrowotnych miodu, warto poczekać, aż herbata nieco przestygnie.