Herbata czerwona, czemu zawdzięcza swój charakterystyczny smak?

Podziel się z innymi!

Herbata czerwona (w Chinach nazywana herbatą czarną) to herbata poddana dodatkowemu procesowi fermentacji nieenzymatycznej już po wysuszeniu liści (post-fermentacja). Powstaje z wielkokolistnej odmiany krzewu herbacianego.

Herbata czerwona jest często nazywana zamiennie Pu Erh, jednak te określenia nie są tożsame. Nazwa Pu Erh (związana z miejscowością w Chinach) dotyczy tylko herbat, które wyrosły w prowincji Yunnan i zostały poddane odpowiedniemu procesowi. Zaś określenie „herbata czerwona” odnosi się do wszystkich herbat przygotowanych w odpowiedni sposób (podobnie jak z szampanem z Szampanii i pozostałymi winami musującymi).

Proces produkcji

Obróbka herbaty czerwonej jest początkowo bardzo podobna do herbaty zielonej. Różnica pojawia się w przypadku temperatury prażenia liści. W herbacie zielonej jest to temperatura wyższa, ale liście są na nią wystawiane na krótszy czas. W herbacie czerwonej ta temperatura jest nieco niższa, ale obróbka trwa dłużej. Dzięki temu liście nie są w pełni wysuszone, a jednocześnie enzymy w nich są zneutralizowane i nadają się kolejnego etapu – fermentacji nieenzymatycznej. Liście, które zostały uprażone, ale nie poddane fermentacji, nazywane są surową lub zieloną pu erh – nadają się już do picia, jednak ich smak jest ostry i gorzki. Nie posiada również wielu właściwości, za które najbardziej ceniona jest herbata czerwona.
Aby zielona pu erh stała się pu erh dojrzałą, czyli taką jaką znamy musi zostać poddana procesowi fermentacji nieenzymatycznej przy pomocy drobnoustrojów i szlachetnych grzybów. Odbywa się to na jeden z dwóch sposobów.
W przypadku pu erh długodojrzewającej naturalnie herbata jest pozostawiana w odpowiednich warunkach mikroklimatycznych na dłuższy czas (minimum 5 a nawet kilkadziesiąt lat). W tym czasie grzyby i drobnoustroje (pochodzące z powietrza) powoli się rozwijają nadając herbacie jej niezwykły charakter. Smak i aromat leżakującej herbaty zmienia się z czasem. Herbata 3-5 letnia ma jeszcze odrobinę surowy smak połączony z interesującym aromatem pu erh. 5-10 letnia jest już wyczuwalnie dojrzała, napar smakuje łagodnie i słodko. 20 letnia jest zdecydowanie dojrzała, napar ma bogaty, wielopoziomowy aromat.
Pu erhy czarne dojrzałe (Shou) uzyskuje się przez poddanie ich procesowi wodui, czyli przyspieszonemu dojrzewaniu. Z wysuszonych liści usypuje się sterty, na które rozpyla się wodę. W wilgotnym środowisku zaszczepione na liściach drobnoustroje i grzyby szybciej się namnażają, dzięki czemu charakterystyczny smak pu erh pojawia się już w przeciągu kilku tygodni. Dzięki temu odmiana ta jest tańsza i bardziej popularna.

Dostępne herbaty czerwone

Wszystkie odmiany pu erh: zielona świeża, długodojrzewająca i czarna dojrzała mogą występować zarówno w wersji sypkiej jak i sprasowanej w różnej wielkości ciastka, gniazdka czy cegiełki. Wszystkie też mogą być poddane dalszemu leżakowaniu.
Pu erh jest ciemną herbatą o ziemistym smaku, który wymaga przyzwyczajenia się do niego. Dzięki jej właściwościom odchudzającym sięgamy po nią dość często. Dobra czerwona herbata ma lekko piwniczy zapach, ale nie może cuchnąć pleśnią.

Tagi: herbata czerwona

Przeczytaj również o:

Czarna, zielona, czerwona – o co chodzi z tymi kolorami

Czym różni się herbata biała od czarnej? Skąd tyle kolorów herbat i jak się w tym połapać?

Myślisz o odchudzaniu? Pu Erh może Ci w tym pomóc!

Mimo nieocenionych właściwości czerwonej herbaty, opisywanej jako „zabójcy tłuszczu” wiele osób nie może się przekonać do jej regularnego picia. Aby to zmienić zachęcamy do lektury, dzięki której dowiecie się wszystkiego, co należy wiedzieć o tej wyjątkowej odmianie.

Herbata czerwona – Pu Erh

Poznaj najważniejsze informacje o herbacie czerwonej.