Yerba Mate, a właściwie ostrokrzew paragwajski, to roślina występująca i uprawiana w Ameryce Południowej. To właśnie z jej suszonych liści i łodyg sporządzany jest specyficzny napój herbaciany o charakterystycznym smaku i zapachu. Yerba Mate staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Wśród innych naparów wyróżnia ją nie tylko smak, aromat i prozdrowotne właściwości, ale także sposób przygotowania.
Matero i bombilla – praktyczny gadżety do parzenia Yerby
Tradycyjna Yerba Mate nie jest przygotowywana w zwykłym kubku jak większość naparów herbacianych. Do parzenia Yerby wykorzystywane są specjalne naczynia do Yerby. Wyróżnia się dwa typy naczyń: bombilla i matero.
Matero to naczynie, z którego pita jest Yerba, najczęściej w kształcie owalu. Jest wytwarzane z różnego rodzaju materiałów, jednak najbardziej charakterystyczne i cenione są matero ze świętego drzewa Palo Santo. Istnieje teoria, że nadaje ono herbacie delikatnego żywicznego aromatu. 🙂 Bombilla to natomiast metalowa rurka z sitkiem na fusy herbaciane. Jest to praktyczny gadżet do Yerba Mate, gdyż pokruszone liście i łodygi, w przypadku picia tej herbaty w zwykłym kubku, pływają w napoju i niekiedy dostają się do ust. Sitko natomiast wyłapuje wszystkie fusy, a rurka pozwala nam pić Mate w komfortowy sposób.
Oczywiście zakup matero i bombilli nie jest niezbędny do sporządzania Yerby. W ostateczności wystarczy duży kubek i coś, co rozdzieli fusy od napoju (sitko, zaparzacz).
Jak parzyć Yerba Mate w tradycyjny sposób – krok po kroku
Jeśli wiemy już, jakie naczynia warto kupić, to przejdźmy do kluczowej kwestii. Jak przygotować Yerba Mate? Przedstawimy jeden z najbardziej sprawdzonych przepisów parzenia Yerby z wykorzystaniem naczyń do Yerby.
- Weź naczynie do Yerba Mate i wsyp do niego odpowiednią ilość suszu. Może to być 1/3 do 3/4 jego objętości – wszystko zależy od tego, jaką moc herbaty chcesz uzyskać. Im więcej suszu, tym napój będzie miał mocniejszy smak. Przykryj wlot naczynia specjalną podkładką.
- Następnie przygotuj kopczyk. W tym celu przechyl naczynie niemal do poziomu pod kątem 35-40 stopni i potrząśnij nim kilka razy. Jest to ważna czynność, gdyż sprawia to, że drobniejsze listki i pył osadzają się na dnie naczynia. Dzięki temu w zredukujesz do maksimum ryzyko trafienia pyłków do bombilli.
- Umieść naczynie w stabilnej pozycji pod odpowiednim kątem, a następnie ostrożnie cienką strużką wody polej kopczyk. Nie wlewaj dużo wody, tyle tylko, aby zmoczyć susz.
- Zaczekaj kilka minut aż całość kopczyka wchłonie wodę i nasiąknie.
- Następnie, bardzo ostrożnie obróć naczynie do pionu, tak aby kopczyk nie rozprowadził się po całym naczyniu.
- Włóż bombillę w wolne miejsce, tak aby sitko przylegało prostopadle do kopczyka. Następnie zalej naczynie do pełna ciepłą lub zimną wodą, w zależności od Twoich preferencji smakowych. Pamiętaj jednak, by nie zalewać Yerby wrzątkiem. W przypadku, gdy woda będzie zbyt gorąca, dojdzie do rozgotowania liści i częściowej utraty ich właściwości.
- Poczekaj od 3 do 5 minut dla uzyskania pełnego smaku Yerby. Możesz ponownie zalewać susz, aż do momentu, kiedy przestanie Ci on smakować.
Z jakimi dodatkami pić Yerba Mate?
Wiemy już, jak się parzy Yerba Mate. Warto więc wspomnieć trochę, jakie dodatki można dodać do Yerby, aby polepszyć jej smak. Najlepiej będą się komponować owocowe dodatki, takie jak: cytryna (w tym nawet sama skórka), jagody goji, suszone morele, wiórki kokosowe, suszony ananas, suszona żurawina, owoc dzikiej róży. Często, w celu zwiększenia właściwości zdrowotnych napoju, dodaje się zioła w różnych postaciach: żeń-szeń, imbir, czystek, guarana mielona, liście mniszka, anyż, liście białej morwy. Niektórzy też mieszają Yerbę ze swoją ulubioną herbatą. Jak widać, jest wiele sposobów na urozmaicenie smaku Yerby – warto wypróbować je wszystkie i wybrać swój ulubiony.
1. W czym pije się Yerba Mate?
Yerba Mate jest pita w specjalnych naczyniach: bombilli i matero.
2. Co to bombilla?
To metalowa rurka z sitkiem na końcu, przeznaczona do picia Yerby.
3. Co to matero?
To paragwajskie naczynie, w którym sporządzana i z którego pita jest Yerba Mate.
4. Jakie dodatki pasują do Yerba Mate?
Do Yerby pasują owocowe dodatki, takie jak cytryna, jagody goji, owoc dzikiej róży, suszona żurawina, a także niektóre ziołowe dodatki jak: imbir, żeń-szeń, mniszek, czystek czy anyż.