Podziel się z innymi!

Zielona herbata zajmuje bardzo ważne miejsce w życiu Japończyków. Tradycja picia aromatycznego napoju sięga ponad tysiąca lat wstecz, a klasyczny rytuał jego przyrządzania w wielu domach kultywowany jest do dzisiaj. Co odpowiada za wyjątkowość herbat z Japonii?

Odrobina historii

Prawdopodobnie herbata była obecna w Japonii już w VIII wieku, a może nawet wcześniej, jednak nie była powszechnie dostępna. Było pita głównie przez mnichów w ramach rozmaitych ceremonii. Nasiona herbaty pojawiły się w Japonii ok. 805 roku. Japońscy mnisi Kūkai i Saichō przywieźli je ze swoich podróży do Chin.
Pierwsze zapisy na temat picia herbaty w Japonii pochodzi z 815 roku, kiedy to herbata została ofiarowana cesarzowi Sadze. Cesarz tak zachwycił się napojem, że nakazał założenie pięciu plantacji herbaty w pobliżu stolicy. Kolejne pisma z okresu Heian wskazują, że herbata była kultywowana i spożywana na małą skalę przez mnichów buddyjskich w ramach praktyk religijnych, jak również przez rodzinę cesarską i członków szlachty. Po śmierci cesarza popularność herbaty spadła, by odrodzić się się 300 lat później.
Mnich Zen Eisai, założyciel szkoły buddyzmu Rinzai, jest powszechnie uznawany za odpowiedzialnego za popularyzację herbaty w Japonii. W 1191 Eisai wrócił z podróży do Chin i przywiózł z powrotem nasiona herbaty, które zasadził na wyspie Hirado, w górach Kyushu. Dał też część nasion mnichowi Myōe, który zasadził je w Toganoo i Uji, które stały się miejscami pierwszej na dużą skalę uprawy herbaty w Japonii.
W 1211 r. Eisai napisał pierwsze wydanie Kissa Yōjōki, pierwszego japońskiego traktatu o herbacie. Kissa Yōjōki promowała picie herbaty dla celów zdrowotnych.
Od tego czasu herbata rozpowszechniła się w kraju. Japończycy wypracowali własne metody uprawiania i przetwarzania liści, tak by uzyskać unikalny smak.

Piąty smak

Japończycy – jako prawdziwi znawcy tematu – cenią przede wszystkim najlepszy gatunkowo susz, wytwarzany w charakterystyczny dla tego rejonu sposób. Są wielbicielami smaku umami, czyli piątego smaku podstawowego. Obecny jest on w mięsie, niektórych serach, a także bardzo popularnych w Japonii rybach i wodorostach. Ten smak można odnaleźć również w herbacie, a w Japonii, dzięki odpowiednim procesom produkcji i obróbki herbaty jest on uwydatniany i podkreślany.

Wzrost i zbiory

Herbata jest uprawiana głównie w południowej części Japonii, ze względu na bardziej sprzyjający, cieplejszy klimat. W tym obszarze herbata rośnie na niższych wysokościach niż w Chinach czy Indiach. Już samo to wpływa na jej smak. Dodatkowym elementem jest zacienianie plantacji. Aby zachować w liściach zachować większą ilość chlorofilu kilka tygodni przed zbiorami nad krzewami rozkłada się daszki z bambusowych mat. Najbardziej charakterystyczne jest to dla herbaty Gyokuro, ale zacieniane są również Tenchy (z której powstaje Matcha), a nawet niektóre Senche zacieniane są na kilka dni, aby wydobyć z nich dodatkowy smak i aromat.

Jedynie niewielka część herbaty w Japonii jest zbierana ręcznie, resztę listków zbiera się mechanicznie. Ułatwia to fakt, że często plantacje umieszczone są na stosunkowo płaskich terenach. To z tej metody wynika charakterystyczny, przypominający żywopłoty, kształt krzewów na japońskich plantacjach.

Para zamiast ognia

Sencha jest najpopularniejszą odmianą herbaty w Japonii stanowi ok. 80% herbaty powstającej w kraju. W jej produkcji najważniejszą rolę odgrywa specyficzny sposób powstrzymania utleniania herbacianych liści. Podczas gdy w Chinach najczęściej liście się w tym celu praży, w Japonii poddawane są zabiegowi parowania. Wówczas młode, herbaciane listki przez kilkadziesiąt sekund podgrzewane są przy użyciu pary wodnej, a następnie zwijane w charakterystyczne, podłużne igły i suszone. Czas parowania wpływa na smak i wygląd herbaty, im dłuższe działanie pary tym delikatniejszy napar, ale też drobniejsze fragmenty liści, które mogą powodować mniejszą klarowność naparu. Liście w takiej postaci przyczyniają się do przygotowania wyjątkowo aromatycznego naparu o subtelnym, lekko gorzkim smaku, bardziej roślinnego z charakterystycznymi nutami umami.

Zdecydowana większość herbat z kraju kwitnącej wiśnie to herbaty zielone. Zielona herbata, zwłaszcza przygotowana z najmłodszych i najbardziej wartościowych liści, jest napojem bardzo bogatym w witaminy, minerały oraz antyoksydanty, dlatego warto pić ją każdego dnia. To między innymi piciu dużych ilości herbaty przypisuje się długowieczność Japończyków.

Tagi: herbata zielona, Japonia

Przeczytaj również o:

Chanoyu – japońska ceremonia picia herbaty

Choć najpopularniejszy na świecie złocisty napar wywodzi się z Chin, to właśnie Japończycy zamienili parzenie i picie herbaty w pełen mistycyzmu rytuał. Japońska nazwa ceremonii picia herbaty brzmi cha-no-yu, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy „wrzątek na herbatę”. W istocie jednak przebieg tego procesu jest znacznie bardziej skomplikowany niż jego nazwa.

Matcha – więcej niż herbata

Japońska Matcha, przez wielu nazywana jest jako „Najlepsza z najlepszych”. Ten aromatyczny i słodki napar z roku na rok zyskuje coraz większą popularność również w Polsce. Ciekawi Was, co kryje w sobie ten magicznie wyglądający zielony proszek i jak wygląda proces jego przygotowania?

5 powodów, dla których warto pić zieloną herbatę

Wśród herbat pitych przez naszych Klientów pierwsze miejsce zajmuje zielona herbata, dlatego też chcielibyśmy przedstawić Wam kilka powodów dla których warto pić ją jeszcze częściej.