Jak przechowywać herbatę

Podziel się z innymi!

Odpowiednio przechowywana herbata może zachować swój wspaniały, świeży smak i intensywny aromat nadspodziewanie długo. Zdecydowanie warto więc zadbać o najlepszą ochronę herbacianego suszu. Chętnie podpowiemy Wam co zrobić, aby herbata nie straciła swoich cennych właściwości i zachowała swój smak na dłużej.

Herbata, podobnie zresztą jak wiele innych produktów spożywczych, źle znosi kontakt z wilgocią. Stąd niezwykle ważne jest, by przechowywać ją w hermetycznych, możliwie niedużych pojemnikach. Kolejnym czynnikiem niesprzyjającym liściom herbaty jest światło, które powoduje ich szarzenie oraz utratę walorów zdrowotnych i smakowych. Zdecydowanie odradzamy więc trzymanie suszu w przeźroczystych naczyniach lub plastikowych pudełkach. Zanim przesypiemy naszą herbatę do nowego pojemnika, konieczne jest jego umycie i osuszenie. Zwłaszcza jeśli wcześniej znajdował się w nim inny rodzaj suszu. Liście herbaty intensywnie chłoną zapachy z otoczenia, dlatego też herbatę należy przechowywać z dala od przypraw i innych produktów o intensywnym zapachu. Dzięki temu klasyczny Earl Grey lub ulubiony Rooibos nie przejdą żadnym niepożądanym zapachem. Trwałość herbaty zależy jednak nie tylko od naczynia, w którym jest przechowywana, ale też od samego pomieszczenia, w którym się znajduje. Warto zadbać, by było to miejsce suche i ciepłe, często wietrzone. Herbata trzymana w miejscu, w którym wilgotność powietrza wynosi 70%, zacznie się szybko psuć.

Do przechowywania ulubionych odmian herbaty idealnie sprawdzą się puszki lub słoiki wykonane z porcelany, nieprzezroczystego szkła czy nierdzewnej stali. Świetnym pomysłem są także drewniane szkatułki, które swoją stylistyką nawiązują do tych używanych w Chinach.

Odpowiednio przechowywane liście nie tylko zachowują swoje właściwości, ale podobnie jak wino, z czasem nabierają mocy i intensywności. W naszej ofercie znajdziecie różnorodne pojemniki, które pozwolą Wam w pełni rozkoszować się smakiem ulubionej herbaty przez długi czas. LINK

Tagi: akcesoria

Przeczytaj również o:

Zaparzacz szczypce wśród herbaty owocowej

Niezbędnik herbaciarza – zaparzacze

Fusy na dnie filiżanki przydają się wyłącznie do wróżenia. Podczas delektowania się herbatą tylko przeszkadzają. Na szczęście w sklepach można znaleźć całą masę zaparzaczy – naszym zdaniem niezbędnych dla każdego prawdziwego herbaciarza. Dzięki nim herbatę można przygotować w ulubionym kubku, filiżance lub dzbanku. Poniżej przedstawiamy 5 najbardziej popularnych możliwości 🙂

Chanoyu – japońska ceremonia picia herbaty

Choć najpopularniejszy na świecie złocisty napar wywodzi się z Chin, to właśnie Japończycy zamienili parzenie i picie herbaty w pełen mistycyzmu rytuał. Japońska nazwa ceremonii picia herbaty brzmi cha-no-yu, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy „wrzątek na herbatę”. W istocie jednak przebieg tego procesu jest znacznie bardziej skomplikowany niż jego nazwa.