Jak przechowywać kawę w kuchni?
Czy zdarzyło Wam się kiedyś kupić kawę, która wydawała się być prawdziwym ideałem, jednak po pewnym czasie przestawała Wam smakować? A może ktoś poczęstował Was „małą czarną” ulubionej marki, a Wy nie potrafiliście doszukać się w niej znajomej głębi i aromatu?
Takie sytuacje zdarzają się często i wcale nie oznaczają, że Wasze zmysły zawodzą. Problem zwykle jest o wiele bardziej prozaiczny i zamknąć go można w dwóch słowach: niewłaściwe przechowywanie. Otóż kawa ziarnista jest produktem spożywczym o specyficznych właściwościach – łatwo absorbuje inne zapachy, szybko wietrzeje, a do tego jeszcze długo po wypaleniu utlenia się, wydzielając dwutlenek węgla. Trzeba zatem przechowywać ją w odpowiednich warunkach, bo tylko wtedy nie straci swoich wartości i będzie smakowała tak jak świeżo po otwarciu paczki.
Proste rozwiązania są najlepsze
Jednym z popularniejszych sposobów na przechowywanie kawy ziarnistej jest umieszczenie jej w słoiku. Takie opakowanie rzeczywiście efektownie się prezentuje na półce, jednak – praktycznie rzecz ujmując – nie jest polecane przez znawców tematu. Przezroczysty słoik naraża kawę na szkodliwe działanie promieni słonecznych, a jeśli jest szczelnie zakręcony to może dodatkowo gromadzić się w nim wydzielający się z ziaren gaz. Z tego drugiego powodu nie warto używać w kuchni również takich opakowań jak puszka na kawę czy hermetyczny pojemnik. W czym zatem przechowywać kawę ziarnistą, skoro większość z praktykowanych sposobów szkodzi jej smakowi i aromatowi? Można trzymać ją w oryginalnym opakowaniu, niektóre palarnie pakują ją do papierowych torebek (lub ich foliowych odpowiedników) z warstwą metalizy oraz specjalnym wentylem, umożliwiającym odgazowanie ziaren, lecz blokującym dopływ powietrza z zewnątrz. Dzięki temu kawa zachowuje swój fantastyczny aromat i nawet po kilku tygodniach od zakupu smakuje wyśmienicie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby takie opakowanie włożyć później do pięknej, ozdobnej puszki na kawę czy ceramicznego pojemnika z odpowiednim napisem na froncie. W końcu zamiłowanie do designu i pięknych przedmiotów w kuchni nie stoi w konflikcie z miłością do kawy.
Temperatura ma znaczenie…
Kiedy już zdradziliśmy, w jakich opakowaniach najlepiej trzymać kawę to mamy dla Was jeszcze jedną wskazówkę odnośnie jej przechowywania. Zapewne nie raz spotkaliście się z sytuacją, że ciocia, babcia czy przyjaciółka radziła Wam wkładanie opakowania z kawą do lodówki. Takie działanie ma rzekomo korzystnie wpływać na świeżość i smak ziaren, jednak prawda jest w tym wypadku zupełnie inna. Niskie temperatury neutralizują zawarte w kawie olejki aromatyczne, co sprawia, że napój traci swoje właściwości i wyjątkowy aromat, co więcej z łatwością przyjmuje zapachy lodówki. Kawa w lodówce to zatem szkodliwy mit, a właściwym miejscem na jej przechowywanie jest szafka lub spiżarnia, w których panuje temperatura pokojowa i nie ma bezpośredniego dostępu promieni słonecznych.