Filiżanka luksusu

Podziel się z innymi!

Należą do jednych z najdroższych herbat i kaw na świecie. Przeczytaj czym się wyróżniają i dlaczego warte są swojej ceny.

SNOW DRAGON

Biała herbata Snow Dragon (znana również jako Śnieżna Górska Igła lub w prostym tłumaczeniu Śnieżny Smok) pochodzi z prowincji Taiszun w Chinach, gdzie czas się zatrzymał, a mieszkańcy cieszą się czystym powietrzem i nieskażoną wodą. Jej zbiór następuje bardzo wczesną wiosną. Do produkcji trafiają jedynie najmłodsze liście herbacianego krzewostanu, które następnie są ręcznie zwijane w drobne „świderki”, i składane do wysuszenia w specjalnych naczyniach. W efekcie otrzymujemy regularnie poskręcane herbaciane listki o złocisto-białym zabarwieniu. Ze względu na bardzo ograniczone zbiory dostępność tej herbaty jest w wysokim stopniu reglamentowana przez producentów a z jej wyjątkowych walorów smakowo-zapachowych mogą się cieszyć jedynie nieliczni pasjonaci białych herbat.
Zalecany sposób parzenia:
Jedną łyżeczkę herbacianego suszu zalewamy 200-220 ml wody o temperaturze 70-80 ºC i parzymy przez ok. 7-9 minut (w zależności od indywidualnych upodobań). Uzyskany napar posiada jasną, słomkową barwę o delikatnym aromacie z wyczuwalną odrobiną goryczki. Jest odświeżający i pobudzający.
JAMAJKA BLUE MOUNTAIN
Jamaica Blue Mountain to endemiczna odmiana Arabiki. Uprawy tej wyjątkowej karaibskiej kawy obejmują obszar ok. 6 tysięcy hektarów i znajdują się w pasmie gór Blue Mountain (wschodni region Jamajki) na wysokości nie przekraczającej 1800 m.n.p. Proces produkcji jest prowadzonych przez ok. 20.000 gospodarstw rolnych. Obszar upraw kawowców Blue Mountain podlega ścisłemu nadzorowi Rady Przemysłu Kawowemu Jamajki, która została powołana w 1948 roku w celu ochrony wysokiej jakości produktu oraz kontrolowania dystrybucji na rynki zewnętrzne. Na mocy regulacji prawnych nazwą Blue Mountain mogą posługiwać się jedynie plantatorzy, którzy zbiorów dokonują na wysokości pomiędzy 900 a 1700 metrem. Jamaica Blue Mountain przez wielu znawców i smakoszy kawy jest uznawana za najlepszą kawę na świecie i wyznacznik najwyższego standardu dla kaw z gatunku Arabika.
Smak: mocny, kwaskowość: średnia, z akcentami owocowymi.
Zalecane palenie: średnie.