Podziel się z innymi!

Międzynarodowy Dzień Herbaty – co to takiego?

To niesamowite święto przypada 15 grudnia i zostało ustanowione przez ONZ w celu promocji naparów herbacianych. Można także obchodzić ten dzień 21 maja, choć jest to mniej popularna data. Oba te święta zostały ustanowione by podkreślić ważność herbaty jako produktu i spopularyzować wiedzę na jej temat. Herbata jest przecież używana na całym świecie ze względu na jej właściwości zdrowotne.

Najpopularniejsze herbaty świata – jakie są jej rodzaje?

Wyróżniamy obecnie wiele rodzajów herbat, które są popularne na terenie Europy i całego świata. Oto kilka z nich:

 • herbata czarna
 • herbata zielona
 • herbata biała
 • herbata żółta
 • herbata czerwona
 • herbata turkusowa

Największym uznaniem cieszą się herbaty czarne i zielone, następna to kompozycja owocowa.

Jak powstaje herbata? To warto wiedzieć!

Proces powstawania herbaty jest uzależniony od jej rodzaju. W przypadku białej herbaty listki po zerwaniu poddawane są dalszej obróbce w minimalnym stopniu, co skutkuje delikatnością naparu. W pozostałych herbatach na skutek oksydacji zmienia się kolor listków, a wraz ze wzrostem utleniania się herbaty, ulega zmianie jej smak i aromat. Żółte przechodzą dodatkowo proces żółknięcia, a czerwone przyśpieszoną fermentację. Zakończeniem procesu powstawania herbaty jest suszenie.

Jeśli jednak chodzi o rodzaje herbat – warto wyróżnić kilka najpopularniejszych odmian oraz ich cechy charakterystyczne. Po dokładniejszym zapoznaniu się ze specyfikacją konkretnych rodzajów, można o wiele łatwiej podjąć decyzję o zamówieniu konkretnego typu herbaty.

 1. Herbata zielona – jedna z najpopularniejszych w Polsce tuż obok czarnych. Wspiera organizm w procesach trawiennych, oczyszcza, wspomaga pracę mózgu, a także działa bakteriobójczo. Zawiera w sobie kompleks witamin A, C, E, K oraz B. Jej regularne picie spowalnia też procesy starzenia skóry.  Do zaparzania herbaty zielonej możesz wykorzystać wodę w temperaturze 70-80 stopni Celsjusza przez 1 – 3 minuty.
 2. Herbata biała – ma szczególne właściwości zdrowotne, gdyż obniża ciśnienie krwi, poziom cholesterolu oraz działa antyoksydacyjnie. Wspomaga koncentrację. Optymalny czas parzenia białej herbaty to od 3 do 6 minut w temperaturze do 70 stopni Celsjusza.
 3. Herbata czarna – to najpopularniejszy rodzaj herbaty. Wzmacnia naczynia krwionośne i działa przeciwmiażdżycowo. Zawarta w czarnej herbacie tanina dobrze wpływa na układ pokarmowy, pomaga przy zatruciach oraz ułatwia trawienie ciężkich potraw. Sposób parzenia w tym przypadku jest nieco inny, gdyż wymagana temperatura wody to 95 stopni Celsjusza, a czas parzenia 2-3 minuty.
 4. Herbata czerwona – ten rodzaj herbaty przechodzi fermentację nieenzymatyczną. Posiada właściwości przeciwutleniające, obniża poziom cholesterolu i reguluje ciśnienie krwi. Ma doskonały wpływ na przyspieszenie metabolizmu. Parzona powinna być w ok. 90 stopniach Celsjusza przez 2-4 minuty.

Teraz już znasz podstawowe właściwości najpopularniejszych rodzajów herbaty. Jeśli zbierzemy w całość wszystkie z nich, możemy wyróżnić takie kwestie, jak:

 • wspomaganie układu odpornościowego człowieka,
 • działanie antybakteryjne i antyoksydacyjne,
 • poprawa procesów trawiennych,
 • wzmocnienie skupienia i pracy mózgu,
 • szansa na wprowadzenie organizmu w stan odprężenia i koncentracji.

Oczywiście właściwości herbat jest znacznie więcej, tak samo, jak i dostępnych rodzajów. Napary z herbaty sprawdzają się nie tylko zimą, ale także latem, choć w Polsce konsumenci raczej niechętnie sięgają po herbatę w cieplejsze dni, co jest ogromnym błędem, gdyż ta doskonale studzi pragnienie!

Jak można pić herbatę? To naprawdę ciekawe!

Metod picia herbaty jest naprawdę wiele! Chcesz poznać kilka z nich? Jeśli już kupisz suszone liście swojej ulubionej odmiany herbaty, możesz zdecydować się na jej parzenie w standardowym zaparzaczu z odpowiednim pojemnikiem na liście, zamoczyć liście bezpośrednio w gorącej wodzie. Wiele osób praktykuje też parzenie herbaty w zaparzaczach z tzw. podgrzewaczem, co utrzymuje jej stałą temperaturę przez dłuższy czas. Te metody pozwalają na wydobycie z herbaty wszystkich składników odżywczych oraz pełni aromatu i smaku.

Co jednak z piciem herbaty latem? Możesz pić ją w formie herbaty mrożonej. To naprawdę dobry sposób, aby ugasić pragnienie i jednocześnie dostarczyć do swojego organizmu wiele pożytecznych składników, np. witamin.

Dlaczego warto pić herbatę?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na picie herbaty. Napary z suszonych liści tej rośliny są przede wszystkim:

 • smakowite,
 • pięknie pachną,
 • doskonale gaszą pragnienie,
 • zawierają liczne składniki odżywcze i witaminy,
 • wspomagają pracę organizmu człowieka i narządów wewnętrznych.
 • można je pić w różnych formach.

Warto też dodać, że herbata występuje na rynku w różnych odmianach, dlatego każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Wystarczy wybrać się do sklepu stacjonarnego Czas na Herbatę lub w sklepie internetowym czasnaherbate.net zamówić opakowanie suszonych liści, które są doskonałe pod każdym względem.

Czy herbata jest lepsza niż inne popularne napoje? Oczywiście, że tak! Napary herbaciane mogą skutecznie pobudzać organizm do działania, a więc zastąpią nawet mocną kawę. Generalnie picie herbaty powinno odbywać się tak często, jak tylko to możliwe. Miłośnicy naparów i producenci wskazują, że nawet kilka filiżanek herbaty dziennie ma doskonały wpływ na ciało człowieka oraz ogólny stan zdrowia czy nawet samopoczucie.

Międzynarodowy Dzień Herbaty – warto świętować i pić napary nawet codziennie!

Jeśli nie lubisz herbaty, prawdopodobnie jeszcze nie zasmakowałeś wszystkich jej odmian! Wystarczy, że poznasz smak i aromat najpopularniejszych odmian suszu herbacianego, a na pewno trafisz na taką, która skradnie Twoje serce. Herbata ma wiele dobroczynnych właściwości dla organizmu człowieka, pod warunkiem że jest spożywana w odpowiednich ilościach. Pamiętaj o tym – najczęściej zalecane jest do kilku filiżanek dziennie, a zarówno samopoczucie, jak i stan zdrowia i skóry powinien ulec znacznej poprawie.

Tak naprawdę herbatę można parzyć tak jak lubisz i jak Ci najbardziej smakuje. Przyjęło się jednak, że jest kilka wskazówek, które warto znać. Podczas parzenia herbaty kluczowy jest czas zaparzania i temperatura wody, która jest inna dla każdego z jej  trodzajów. Średnio czas parzenia nie przekracza kilku minut, natomiast temperatura wody zawsze oscyluje w przedziale od 70 do 9 stopni Celsjusza. Im dłużej trzymasz liście we wrzątku, tym mocniejsza herbata. To dość istotne, gdyż zbyt długie zaparzenie spowodowałoby, iż napar stałby się wyjątkowo gorzki!

Na koniec ciekawostka… czy wiesz, że herbata ma 0 kalorii? Oczywiście pod warunkiem, że nie będzie posłodzona i nie  będzie miała dodatków! Można więc pić ją tyle razy ile tylko zechcesz. A my to serdecznie polecamy!

Przeczytaj również o: