- 1 łyżeczka na 200ml
- 95℃
- 3 min
Czarna herbata jest tym, co ludzie sobie wyobrażają mając na myśli filiżankę herbaty. Większość (80%) konsumowanej na świecie herbaty to właśnie warianty herbaty czarnej. Wychowaliśmy się pijąc najróżniejsze jej odmiany. Najwięcej czarnej herbaty produkuje się na plantacjach w Indiach (Assam i Darjeeling), Chinach, Kenii i na Sri Lance. Do jej produkcji wykorzystuje się liście z różnych części krzewu. Jednak większość powstaje z liści już rozwiniętych. Herbata czarna przechodzi przez wszystkie procesy produkcji herbaty: więdnięcie, skręcanie, pełną oksydację i suszenie. Oksydacja, czyli utlenianie enzymatyczne liści można przeprowadzić przemysłowo – za pomocą maszyn, albo ortodoksyjnie- ręcznie. Po całkowitym utlenianiu herbata czarna nabiera charakterystycznej dla swojego gatunku barwy. Znane są także herbaty niedofermentowane (90-95%)- Darjeeling, Nepal, które mają delikatniejszy, roślinny smak i jaśniejszy kolor.
CIEKAWOSTKA!
Legenda głosi, że po raz pierwszy herbatę poddano oksydacji przez przypadek, w wyniku zamoknięcia ładunku zielonej herbaty. W ten sposób „odkryto” czarną herbatę.
Sposób parzenia czarnej herbaty:
1 łyżeczka herbaty na filiżankę (200 ml), temp. wody 95 st. C, czas zaparzania ok. 3 min. pod przykryciem, po tym czasie liście należy oddzielić od naparu.
Właściwości czarnej herbaty:
- zawiera mniejszą ilość teiny od herbat zielonych i białych. Należy pamiętać, że im więcej procesów przejdą liście herbaciane tym zawartość teiny jest mniejsza.
- zawarta w niej tanina dobrze wpływa na układ pokarmowy, pomaga przy zatruciach oraz ułatwia trawienie ciężkich posiłków.
- wzmacnia naczynia krwionośne, hamują rozwój bakterii
- znany jest również dobroczynny, stabilizujący wpływ flawonoidów na ciśnienie krwi
- okłady z czarnej herbaty przynoszą ulgę w poparzeniach słonecznych, łagodzą objawy trądziku, a płukanka do włosów zwalcza łupież. Okład z czarnej herbaty dobrze wpływa na oczy i na opuchliznę wokół nich.