Malinowy zawrót głowy

Podziel się z innymi!

Malina – bogactwo witamin

Słodkie, apetyczne maliny to jedne z najbardziej lubianych owoców leśnych. Doskonale nadają się na soki, dżemy i konfitury, a także stanowią znakomity dodatek do ciast, deserów i lodów.
W tych niewielkich owocach o przepięknym kolorze kryje się jednak nie tylko fantastyczny smak, ale również nieprzebrane bogactwo witamin oraz składników odżywczych. Z tego też względu od wieków wykorzystywane są one w medycynie (obecnie nie tylko w tej ludowej), a także stanowią cenny składnik kosmetyków. Co ciekawe, maliny pobudzają także wyobraźnię twórców i stanowią (czasem bardzo luźną) inspirację do powstania wielu interesujących dzieł. Wystarczy wspomnieć wiersz „W malinowym chruśniaku” Bolesława Leśmiana, śpiewaną przez Urszulę piosenkę „Malinowy król” czy wybitną powieść „Malina” Ingeborg Bachmann.

Mały owoc o wielkich możliwościach

Witaminy C, B i E, kwas foliowy, wapń, magnez, fosfor i żelazo, a do tego również duże ilości potasu, kwasy organiczne i wiele innych pierwiastków mineralnych – wszystko to zawierają w sobie maliny. Dzięki tym składnikom owoce traktowane są przez niektórych jak naturalna aspiryna, a soki, nalewki i herbaty z malin polecane są osobom, zmagającym się z niedokrwistością, nerwicą, zaparciami i bolesnymi miesiączkami. Antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości malin dodatkowo sprawiają, że skutecznie obniżają one gorączkę, likwidują ból gardła oraz inne oznaki przeziębienia. Warto zatem mieć w domowej apteczce dobrej jakości syrop albo sok z malin – szczególnie jeżeli macie dzieci i chcecie walczyć z infekcjami w sposób naturalny. Co ciekawe, cenne dla zdrowia substancje kryją w sobie nie tylko owoce, ale również liście malin. To właśnie one są najbardziej bogate w sole mineralne, kwasy organiczne, flawonoidy oraz związki żywicowe i garbniki, dlatego też w przypadku gorączki, przeziębienia lub problemów z układem odpornościowym warto sięgać również po napar lub herbatę z liści malin. Na napój ten powinny jednak uważać kobiety w ciąży, ponieważ można się spotkać z opinią, że jego picie przyspiesza skurcze porodowe.

Malina w kosmetyce

W ostatnich latach w kosmetologii zauważyć można bardzo ciekawy i wart docenienia fakt – ograniczenie w kremach, balsamach czy szamponach ilości sztucznych składników i zastępowanie ich naturalnymi substancjami, pozyskiwanymi między innymi z owoców. Malina jest tego doskonałym przykładem, ponieważ pozyskiwane z niej wyciągi i ekstrakty znaleźć można w wielu żelach pod prysznic, płynach do kąpieli oraz mydłach. Nie brakuje ich też w składzie łagodzących podrażnienia kremów do rąk, maseczek na twarz oraz szamponach czy odżywkach do włosów. Jeżeli chcecie samodzielnie przekonać się o dobroczynnym wpływie malin na stan skóry to proste preparaty możecie przygotować we własnej kuchni. Rozgniecione maliny z odrobiną miodu i żółtka świetnie sprawdzą się jako maseczka, skutecznie odblokowująca pory. Ostudzony napar z malin można z kolei wykorzystać jako płukankę do włosów, dzięki której staną się one miękkie, puszyste i bardziej lśniące. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy nie jesteście uczuleni na takie preparaty – maliny mogą bowiem wywoływać alergie.

Przeczytaj również o:

Aloes

Zdrowy tryb życia to jeden z najgorętszych trendów ostatniego czasu. Jedną z jego żelaznych zasad jest sięganie po produkty organiczne, pełne naturalnych witamin i mikroelementów. Okazuje się, że cennym źródłem tych składników bywają nawet niepozorne z wyglądu rośliny. Doskonałym tego przykładem jest aloes.

Napary idealne na przednówku

Po sezonie zimowym warto dostarczyć naszemu organizmowi witamin, a także oczyścić z toksyn. Wiedzieli już o tym nasi przodkowie, którzy wczesną wiosną zanim pola wydały pierwszy wiosenny plon zbierali zioła i rośliny, a następnie przygotowywali z nich napoje.

Rooibos – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Wybierając spośród różnorodnych naparów często zapominamy o pełnym dobroczynnych właściwości rooibosie. Jest to duży błąd, gdyż ten nieco niedoceniany w naszym kraju susz ukrywa w sobie szereg zdrowotnych oraz smakowych zalet