Sezon na Darjeeling lotniczy wyczekiwany przez największych herbaciarzy!

Podziel się z innymi!

Herbata Darjeeling to najwyższej jakości, ręcznie zbierana herbata o wyjątkowym smaku, pochodząca z indyjskich ogrodów u podnóża Himalajów. Cenimy ją za niepowtarzalny smak i aromat, który jest bardzo unikatowy w porównaniu do zbiorów późniejszych. Można wyczuć w nim szczególną świeżość i kwiatowy akcent w połączeniu z delikatną goryczką.

W tym roku miłośnicy herbat wyczekują obfitych zbiorów herbat Darjeeling z najlepszych plantacji ogrodów Balasun i Teesta Valley. Plantacje u podnóży Himalajów powstały już kilkaset lat temu. Są to bardzo specyficzne regiony, na których obserwuje się wręcz idealne warunki do uprawy herbacianych krzewów. Nasłonecznione zbocza, orzeźwiające górski wiatr i optymalne opady, a przy tym sprzyjające mgły. Warunki te mają doskonały wpływ na obfitość zbiorów i niepowtarzalny smak herbaty, który zachwyca herbaciarzy na całym świecie.

Co dokładnie oznacza, że herbata jest lotnicza?

Mianem tym określa się pierwsze zbiory świeżych pączków i liści, tuż na początku wiosny po zakończeniu wegetacji, transportowane drogą lotniczą. Susz z takich zbiorów cechuje się bardzo charakterystycznym, pożądanym przez herbaciarzy smakiem i intensywnym, świeżym aromatem. Niekiedy wyczuwalne są w nim nuty kwiatowe czy subtelny posmak porównywany do gałki muszkatołowej.

Obecnie istnieje nawet ponad 110 plantacji w regionie Darjeeling w prawie 90 ogrodach, co spowodowane jest niesamowitym klimatem, jaki panuje u podnóża Himalajów. Rejony te zapewniają unikalne warunki uprawy, a z drugiej strony są bardzo łatwo dostępne pod względem dotarcia i transportu herbacianych liści.

Jak oznaczany jest Darjeeling lotniczy?

Herbata lotnicza Darjeeling oznaczana jest skrótem DJ/EX. Do pierwszych dwóch liter klasyfikuje się zbiór w danym roku. W przypadku pierwszego zbioru oznaczenie takiej herbaty będzie wyglądać następująco: DJ1. Co ciekawe, dwa pierwsze zbiory w roku traktowane są jako te najlepszej jakości. To właśnie z nich możemy uzyskać niepowtarzalny smak z intensywnymi nutami świeżości, które nie zanikają dzięki bardzo szybkim transportom lotniczym.

To musisz wiedzieć o herbatach Darjeeling!

Herbaty Darjeeling nie bez powodu są uznawane za jedne z najbardziej prestiżowych wśród różnych gatunków. Określa się je mianem „herbat z mgieł”, co zawdzięczają bardzo charakterystycznym warunkom uprawy. Co ciekawe, liście tej herbaty mogą dorastać nawet do 7 tysięcy metrów nad poziomem morza. Produkcja z reguły ma miejsce w kwietniu lub na początku maja aż do końca czerwca,  z czego najcenniejsze są pierwsze zbiory Darjeeling.

Darjeeling nie tylko jest pożądana ze względu na smak i aromat, ale też swoje cenne właściwości. Składniki zawarte w liściach hamują procesy starzenia, usuwają wolne rodniki, obniżają cholesterol, a nawet poprawiają krążenie. Dzięki regularnemu piciu tej herbaty możesz zmniejszyć nieprzyjemne skutki miażdżycy, a także ograniczyć ryzyko zawału i chorób serca.

Cena Darjeeling ze względu na szybki transport lotniczy może być wyższa nawet o 30% w porównaniu do innych herbat, które trafiają do nas drogą morską. Wszystko jest spowodowane tym, że herbaty są transportowane niemal ekspresowo już na początku wiosny. Pozwala to zachować pełnię smaku i zbalansowany aromat, które zapewnia degustację na najwyższym poziomie.

 

 

Zobacz naszą propozycję herbaty Darjeeling Lotniczy 2023 – Balasun

Darjeeling lotniczy balasun