Czy kofeina szkodzi dziecku lub w inny sposób negatywnie wpływa na przebieg ciąży?

Podziel się z innymi!

Ostrożnie z kofeiną

Jeśli pytamy o to, czy można pić kawę w ciąży, wszystko rozbija się tak naprawdę o kwestię kofeiny. Gdy spożywana jest w nadmiarze, rzeczywiście nie pozostaje bez wpływu na płód. Dzieje się tak dlatego, że w czasie ciąży kofeina krąży w ciele kobiety znacznie dłużej niż normalnie. Bez problemu przenika również przez łożysko i trafia do wód płodowych, gdzie ma bezpośredni wpływ na dziecko. Organy rozwijającego się malucha nie są w stanie tak łatwo poradzić sobie z metabolizowaniem kofeiny, dodatkowo związek ten zakłóca przepływ krwi w łożysku, przez co zaburzony zostaje transport substancji odżywczych trafiających do dziecka. Pamiętajmy również, że kawa pita w nadmiarze mocno stymuluje układ nerwowy. Może również podrażniać ścianki żołądka, no i jest moczopędna, przez co potrafi wypłukiwać z organizmu magnez i wapń, pierwiastki niezwykle istotne w okresie ciąży. Zbyt dużej ilości kofeiny należy unikać również w okresie karmienia piersią.

Kawa? Tak, ale pod pewnymi warunkami

Jeśli więc nurtuje nas kwestia tego, czy można pić kawę w ciąży, odpowiedź brzmi: tak, należy jednak przestrzegać pewnych zasad. Lekarze są zgodni co do tego, że bezpieczna dobowa dawka kofeiny w takim przypadku wynosi maksymalnie 200 mg. To około 2 filiżanki słabej kawy. Niezwykle istotny jest sposób przygotowania napoju. Na pewno należy pożegnać na jakiś czas espresso, a także kawę po turecku czy rozpuszczalną. Są zdecydowanie zbyt mocne. Najlepsza będzie kawa przygotowywana ze zmielonych ziaren i parzona w ekspresie. Warto zabielić ją mlekiem lub napojem roślinnym, w ten sposób będzie łagodniejsza dla żołądka.

Czy można pić kawę zbożową w ciąży?

Pomimo zielonego światła od lekarzy wiele kobiet woli dmuchać na zimne i na czas tych kilku miesięcy zrezygnować z kofeiny całkowicie. Tęsknota do znajomego smaku, a przede wszystkim przyjemnego rytuału, wciąż jednak pozostaje. Dlatego wiele kobiet w ciąży zastanawia się nad smakowymi zamiennikami kawy. Jednym z najlepszych, poza kawą bezkofeinową oczywiście, jest kawa zbożowa. Przygotowywany z prażonego i zmielonego żyta, jęczmienia, korzenia cykorii i buraka cukrowego ciemnobrązowy napój smakiem oraz aromatem bardzo przypomina kawę. Jest przy tym niezwykle zdrowy. Dzięki wysokiej zawartości błonnika przeciwdziała częstym w okresie ciąży zaparciom, stanowi także skarbnicę cennych, zarówno dla matki, jak i dziecka, witamin z grupy B, magnezu, fosforu, potasu, cynku oraz selenu. Czy zatem można pić kawę zbożową w ciąży? Nie tylko można, ale nawet trzeba!

A może herbata?

W czasie ciąży zamiast kawy warto sięgać po herbatę. Byle nie czarną, ta bowiem, zwłaszcza mocna, zawiera równie dużo teiny, co kawa kofeiny. Na rozbudzenie najlepsza będzie herbata zielona. Ożywia umysł, delikatnie pobudza, poprawia koncentrację, a dzięki L-teaninie skutecznie łagodzi stres. Zawiera również moc cennych składników odżywczych, takich jak przeciwutleniacze, witaminy oraz mikroelementy. Pamiętajmy jednak o umiarze. Choć herbata zielona zawiera znacznie mniej teiny niż czarna, nie jest jej pozbawiona całkowicie.
Kobietom w ciąży, ale również mamom karmiącym i samym maluchom polecana jest roiboos. To właściwie nie herbata, a napar z suszu z czerwonokrzewu afrykańskiego. Nie zawiera teiny, nie działa więc pobudzająco. Ma za to piękny miedziany kolor oraz miodowy posmak. Łagodzi mdłości, wspomaga wydzielanie serotoniny, działa przeciwdepresyjnie i stymuluje wytwarzanie pokarmu.

Czy kobieta w ciąży może pić kawę?

Tak, ale nie powinna przekraczać bezpiecznej dobowej dawki kofeiny – 200 mg. To mniej więcej 2 filiżanki słabej kawy.

Jak przyrządzać kawę, aby nie szkodziła mamie i maluchowi?

Należy decydować się raczej na kawę z ekspresu i zabielać ją mlekiem. Espresso, kawa po turecku czy kawa rozpuszczalna są odradzane.

Czym można zastąpić kawę, jeśli lubimy jej smak?

Kawą bezkofeinowa lub zbożową.

Jakie napoje polecane są kobietom w ciąży?

Przede wszystkim niegazowana woda źródlana lub niskozmineralizowana, herbata zielone, soki owocowe i warzywne oraz roiboos.

Przeczytaj również o:

Kawa po wietnamsku

Poznaj sposoby na pyszną kawę prosto z Wietnamu!

Domowe SPA

Znajdź sposoby na przywrócenie skórze blasku. Odpręż się i odzyskaj energię dzięki zabiegom w domowm zaciszu, do których wykorzystasz dobrze znaną kawę czy herbatę.